2014 Habercisi Erken Öten Horoz.

Tarih: 22.10.2013 23:38 | Kategori: Sektörel | 45 gösterim

“Uzuuun” bir bayram tatili sonrası çalışanlar, üretenler işlerinin başına geri döndüler. Daha doğrusu bedenler geri döndü ancak ruhların dönmesi biraz daha zaman alacak! Uzun tatillerin çalışanlar için en büyük zorluğu, tatil dönüşü işe adaptasyon süreci. Yeni fikirlerin yeşermesi için tatil önemli. Ancak ticaretin bu denli hızlı olduğu iş dünyasında bu kadar uzun tatil imkanlarına halen sahip olmak ayrı bir ilginçlik.

“Bulut Aldı Başını Gitti!”

Bilişim sektörünün göstermiş olduğu gelişmeler herkesin malumu. Özellikle televizyon reklamlarının da etkisi ile “Gelecek Bulutta” artık gündelik, olağan sohbet konusu. ’90’lı yılların sonunda nasıl markaların sonuna 2000 getirmek pek modaysa şimdilerde de “Bulut” aynı ilgiyi görüyor. Aslında standart ve yeni olmayan servisleri yeni keşfeden şirketler, hizmetin önüne “Bulut” getirip ürününü parlatma çabasında. Yine de iyi veya kötü bunu konuşuyor olmak bile bir kazanım.

Türkiye’de Bilişim Gelişiyor!

Bilişim ülkemizde almış başını yürümüş!? olsa da, geçtiğimiz günlerde değerli bir dostumun bana ilettiği Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) raporu aynısını söylemiyor. Rapora göre Türkiye geçen yıla göre 66. sıradan 69. sıraya gerilemiş durumda. İlginç olan bir diğer durum ise Türkiye’nin 2 yıl önce bu raporda 59. sırada olması.

Rapora bakıldığında Avrupa’nın finansal krizden çıkıyor olması Türkiye’nin bilişim araçları kullanım ve gelişmesindeki avantajını kaybetmesine sebep oluyor gibi görünüyor. Evet bizde gelişiyoruz ama bizim arabamız 50 Km hızla giderken onlar 100 Km ile ilerliyor.

ITU Gelişmişlik Endeksi Raporu ve detaylı yorumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Eğitim Şart!

Her platformda dile getirdiğim eğitim sistemindeki sorunlar ve yetişmiş personel sıkıntısının sebep olacağı gerileme, üzerine düşülmesi gereken bir konu. Bilişim sektörü açısından her zaman en son sürüm, en gelişmiş yazılım ve sistemleri paramızla alabiliyor ama bu araçları kullanacak operatöre sahip olamama tehlikesini yaşıyoruz. Aracı nitelikli kullanacak olmayınca da ürün ve teknoloji üretemiyoruz, bilişimi hayata yayamıyoruz…

Erken Öten Horoz

Önümüzdeki hafta yine ufak eklemeler ile 4 günlük yeni bir tatil ile Ekim ayını bitirip Kasım ayına girmemizle birlikte 2014 planlarını çekmecelerden masaya taşımanın zamanı gelecek.

Bilişim sektöründe özellikle hizmet verdiğimiz teknoloji odaklı veri merkezi işinde uzun yıllara dayanan planlar yapmak güç. İdari yönetimsel değişimler, operatör kaynaklı tarife değişiklikleri de göz önüne alındığında önümüzdeki ay ne olacağı bir sürpriz. Ancak en azından 6-12 aylık kısa vadeli planlar ile hedefleri biraz olsun tutturabilmek mümkün.

DGN Teknoloji 2000′i Aşkın Yeni Web Sunucusu Hedefliyor

Bizden N’haber?

Biraz şirketimizi tanıttığım, biraz 2014 planlarından bahsettiğim röportaj Zehra Oruç imzası ile Dünya Gazetesi’nde yayınlandı. Röportaj yapıldığı günlerde daha başlamadığımız önemli bir diğer projemiz ise; DGN Teknoloji’nin büyüyen müşteri portföyünü yönetmek için yeni bir sistemin hazırlıklarına başlamış olmamız. Aynı zamanda ISO9001’e sahip olmamız ile sonuçlanacak sürecin %100 tamamlanması 2014 sonlarını bulacak. Ortaya çıkan ürün ile enerji, ısı analizlerinden yönetimsel araçlara herşeyimizin yönetildiği bir beyin ortaya çıkartmış olacağız. Umarım ki bu beyin krallığını ilan edip, herşeyi kendi yönetip, bizi de işsiz bırakmaz…

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top