Tarihte Görülen En Büyük Siber Saldırı. 602 GBps!

Tarih: 10.01.2016 10:35 | Kategori: Siber Güvenlik | 291 gösterim

İnternet üzerinden sunulan servisler, bizler için her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Sunulan internet servislerinin, insan hayatında kapladığı alan arttığı ölçüde, servisler de siber saldırı tehdidi ile karşı karşıya kalıyor.

602 Gbps olarak duyurulan son siber saldırıya ait boyut bilgisi doğru ise 2015 yılında Arbor Networks tarafından kaydedilen 334 GBps büyüklüğündeki siber saldırının da rekorunu elinden almış oluyor.

Bu büyük saldıya maruz kalanlar ise BBC websitesine ait servisler ve Cumhuriyetçi Başkan Adayı Donald Trump’ın seçim kampanyası yürüttüğü web sitesi oldu.

Saldırgan grup hafta başında BBC’yi hedeflerken, perşembe günü BBC’nin iPlayer on-demand hizmeti dahil BBC web sitelerinde 3 saat boyunca kesinti yaşanmasına sebep oldu.

Siber Saldırganlar Kim?

Son dönemde organize, büyük siber saldırı dendiğinde akla ilk gelen Anonymous yerine bu sefer saldırıyı kendilerine “New World Hacking” ismini veren grup üstlendi. Kendini bu grubun bir üyesi olarak tanıtan ve Ownz takma adını kullanan kişi BBC ve Trump’a yapılan saldırının daha çok kendi güçlerini test etmeye yönelik bir saldırı olduğunu ve esas hedeflerinin İŞİD olduğunu bildirdi. Ownz yaptıkları saldırının 602Gbps seviyesine ulaştığını gösterir ekran görüntülerini de paylaşmayı ihmal etmedi.

Nasıl Saldırıyorlar?

Çok fazla mühendislik bilgisi istemeyen DDos saldırılarda genellikle yüksek internet kapasitesine sahip internet sunucuları ve güvenlik ayarları doğru yapılmayan bilgisayarlar/web servisleri kullanılıyor. Yine benzer bir yöntem ile trafik üreten saldırganlar bu sefer saldırı trafiği üretmek için ayrıca internet servisleri sunan Amazon’u kullandıklarını belirtiyor.

New World Hacking üyesi Ownz; Amazon’un yüksek kapasitesi sayesinde az bir sunucu ile kolayca yüksek trafik miktarlarına ulaşılabileceği, ancak Amazon’un bu tip risklere karşı bir güvenlik sistemi bulunduğunun bilgisini veriyor. Ancak kendilerinin bu güvenlik sistemini BangStresser isimlerini verdikleri bir script ve teknik ile aşmayı başardıklarını ve büyük trafik üretebildiklerini sözlerine ekliyor.

BangStresser ile Amazon servisleri üzerinde öncelikle trafik kullanım haklarını sınırsız hale getirerek kendini gizleyen script, sistemi saldırı amacı ile kullanıyor.

Ownz başta İŞİD olmak üzere, ırkçı, Neo-Nazi sitelerinin hedeflerinde olduğunu ve eylemlerinin 2016’da devam edeceği bilgisini verdi.

Türkiye’de New World Hacking hedefinde!

Gurubun son 5 gün içinde Türkiye’ye yönelik olarak goturkey.com csgb.gov.tr basbakanlik.gov.tr adreslerine siber saldırı yaptığı ve bu sitelere yurtdışından erişim sağlanamadığı konusunda ekran görüntüleri paylaştığı görülüyor.

newworldhacking

Bunlarda Var:

2 Yorum

  1. Murat Yazıcı dedi ki:

    Vay arkadaş ya! :/

  2. Umut Akyüz dedi ki:

    Fransa Ovh , Polanya Hosteam firmalarının bu saldırılardan 4 5 kat daha büyük attacklar almakta eminmisiniz üstad 🙂
    sadece ntp , ssdp , dns , cldap metholar TR List ile spoof , tekil sunucudan free oluşturarak azure , amazon , aruba , vultr , myvirtualserver vs gibi firmalardan dahi 100GB hat cıkarmak sadece 20dk sürmekte 10gb.io , hetzner firması resmi kuruluş gerektirmeden 10GB-10GB-10GB kadar hat saglıyor Spoof yazınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top