EGM’ye ait olduğu iddia edilen dosyalar yayınlandı

Tarih: 15.02.2016 18:35 | Kategori: Siber Güvenlik | 647 gösterim

Hacker grubu Anonymous Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait olduğunu iddia ettiği dosyaları internet üzerinden yayınladı.

2 yıldır ROR[RG] takma isimli kişi veya grubun EGM üzerinden belge,bilgi toplandığının bilgisi verilirken, belgelerin son aylarda yaşanan ihlalleri gösterebilmek amacıyla sızdırılmaya karar verildiği bildirildi.

2.7 Gbyte büyüklüğündeki sıkıştırılmış dosya, paylaşım ağı üzerinden dağıtıma açıldı. Dağıtımın Almanya, Fransa ve İngiltere’de konumlandırılmış sunucular üzerinden yapıldığı görülüyor.

İnternet üzerinden dağıtımı yapılan dosyanın onlarca kişi tarafından indirildiği(download edildiği) görülüyor. Dosyanın ana dağıtım kaynağı olan sunuculara ait IP adresleri ise 5.9.71.xx, 91.121.54.xx, 149.18.117.xx şeklinde.

Yayınlanan dosya içeriği 20 Ağustos 2013 tarihli eski mernis sorgularını içeriyor, yeni bir bilgi veya belge bulunmuyor.

eski-dosya

Son değişiklik tarihi 20 Ağustos 2013 olarak görülen, veri sorgulama yapılmasını amaçlayan programın eskiliği göz önüne aldığında paketlenmiş içeriğin eskiden hazırlandığı kolayca anlaşılabiliyor.

mernis-sorgu

Yayınlanan dosyaların içeriğinin ise geçmiş aylarda ücret karşılığıda sızdırılan mernis kayıtları olduğu görülüyor.

Yeni bir bilgi/belge içermeyen paylaşımın neden bugün tekrar gündeme getirilmek istendiği ise merak konusu.

Bunlarda Var:

2 Yorum

  1. Maxwell dedi ki:

    2009 yılında birkaç mernis çalışanının sızdırdığı, emniyetin operasyon yaptığı ve 2010 yılında NTV gibi birçok haber sitesinde, kanalında çıkan haberi yeniymiş gibi piyasaya sunanlar ne kadar da aptal yerine düşüyor diyeceğim ama aslında adamlar bilerek bunu yapıyor. Çünkü amaçları zaten ülkeyi zor durumda bırakmak. Bu bir yana dursun Mernis kayıtları nedense EGM’ninmiş gibi gösterilmiş, bunun da altında bir şey çıkar yakında.. Kadıköy’de Mernis CD’si diye satılan, bir sürü sitede zaten indirilebilen veriler sanki hacklenmiş gibi piyasaya sunulmuş, sözde bilişim uzmanları da haberlerde kendi kafasına göre yorum yapmış.

  2. Burak dedi ki:

    Programın Linkini verirmisin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top