Uludağ Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencilerine seminer

Tarih: 05.04.2013 18:26 | Kategori: Medya, Veri Merkezi | 231 gösterim

Bilişim Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) tarafından düzenlenen Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Eğitim Görevlisi Dr. Filiz Gülsoy‘un nazik daveti ve ev sahipliğinde Fen-Edebiyat Fakültesi, Fen Amfisinde “Bulut Bilişim ve Veri Merkezi Teknolojileri” seminerini gerçekleştirdik. Uludağ Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencilerine sektör ile ilgili son gelişmeleri ve yeni teknolojileri anlatma fırsatı yakaladığım seminerde; Matematik bölümü öğrencilerinin analitik düşünme yeteneklerinin farklı sektörlerde de değerlendirmesinin önemini hatırlatırken, üniversiteyi bitiren öğrenciler için geliri yüksek iş bulmanın zorluğu, eskiden iş garantili olarak görülen öğretmenlik alanınında da yığılma olduğunu hatırlatıp, kendilerinin mobil yazılım ve bilişim alanına yönelmelerini tavsiye ettim.

Bilişim teknolojilerinin hayatımızdaki geniş kullanımına değinirken, gelecek yeni teknolojileri üretecek, geliştirecek insanlara ihtiyacın artacağını tezi ile bilişim alanına eğilmek ve bu dalda çalışmanın, kişinin gelecek kaygısını ortadan kaldıracağını, saygın ve kabul gören bir meslek alanında çalışmanın  maddi getirileri yanında, sosyal getirilerinin de kişinin hayatına pozitif etki sağlayacağı fikrimi öğrenciler ile paylaştım.

Basında Seminer…
“Bilişim Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) nitelikli bilişim uzmanlarının yetişmesi amacıyla Uludağ Üniversitesi (UÜ) Matematik Bölümü öğrencilerine “Bulut Bilişim” isimli semineri gerçekleştirdi. Konuşmacı olarak, DGN Teknoloji genel müdürü Dağhan Uzgur katıldığı seminerde öğrencilere Bulut Bilişim üzerine bilgiler verildi.

HURRIYET BURSA BURSA KENT BURSA HAKİMİYETTürkiye’de veri merkezlerinin yaygınlaşması ve kapasitenin büyümesinin ülkemiz açısından da stratejik önemi olduğunu vurgulayan Uzgur, “Şirketlerin ve kurumların bilgilerini güvenli bir ortamda ülke içinde saklanması iş hayatında şirketlerin daha güvenli ticaret yapmasını sağlayacaktır. Bu konuda veri merkezi işletmecileri üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Devletin ise veri merkezlerinin gelişmesi için indirimli enerji kullanımı ve yasal düzenlemeler ile sektörü desteklemelidir” dedi.

İnternet erişiminde Özel İletişim Vergisi’ne de değinen Uzgur, “Bugün, üretim yapan işletmelere, fabrikalara uygulanan %25 enerji  indirimi veri merkezlerine uygulanmalıdır. Ayrıca İnternet erişimi üzerinde %5 Özel İletişim vergisi yükü de bulunmaktadır” diye konuştu.

Matematik bölümü öğrencilerine iş tercihinde bilişim sektörünü tavsiye eden Uzgur, “Hızla yaygınlaşan  Bulut Bilişim Platformunun işletilmesiyle ilgili personel ihtiyacı bulunmaktadır.  Yine Bulut Bilişim sistemlerinin kişisel olarak barındırıldığı veri merkezleri içinde istihdam olanakları bulunmaktadır. Sizlere iş tercihi yaparken, bu konuları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.” – Diğer Haberler

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top