Enerji oyunundaki kurallar, teknoloji ile değişiyor

Tarih: 17.02.2016 15:32 | Kategori: Ekometre | 235 gösterim

“EKOMETRE Yıl 15 Sayı 402 – Şubat 2016″

ekometre-subat-2016Dünyanın en önemli enerji ithalatçılarından birisi olan ABD’nin petrole dayalı enerji problemlerini “kaya gazı” ile büyük ölçüde çözmesinin de etkisi ile petrol üreten ülkeler için ekonomi yönetiminin 2016’da eskisi gibi rahat olamayacağı aşikar.

Kaya gazı; organik madde yönünden zengin tortuların zaman içinde kayaç halini alarak içlerinde sıkışıp kalan doğal gaza verilen isim. Kaya gazı yatay sondaj ve hidrolik kırılma (yüksek basınçla püskürtülen kum, kimyasallar ve su karışımıyla) tekniği ile çıkartılmakta.  Bugün ABD’deki yaklaşık bir milyon kuyuda bu yöntemin kullanıldığı ileri sürülürken 34 eyalette toplam 450.000 kaya gazı kuyusu faaliyet halinde.

Gelirlerinin %90’ı petrole bağlı olan Suudi Arabistan cephesinde, geçen yıl için 80 dolar olarak ön görülen ham petrol varil fiyatının yılın son aylarına doğru 25 dolar seviyesinde seyir etmesi nedeniyle, ülkenin geçen yılki zararı 73 Milyar dolar oldu. Ayrıca İran üzerindeki ambargonun kaldırılması ile birlikte İran tekrar petrol üretimine günlük 500.000 varil ile dahil oluyor.

Gelişmiş ülkeler uzun süredir, yaşanan petrol kaynaklı savaşlar ve petrolün taşınması ve kullanımından kaynaklı çevresel endişeler nedeniyle rotasını elektrikli ve hibrit (elektrikli ve petrol yakıtlı) araç teknolojilerine çevirmişti.

Elektrikli araç teknolojileri geliştirmek için harcanan milyarlarca dolarlık ar-ge yatırımı nedeniyle, petrol fiyatlarının dip seviyelere gelmesi bile elektrikli araçların yaygınlaşmasını yavaşlatmaktan artık çok uzakta. Bu yüzden araç motor teknolojisinde tekrar petrole dönüş yapılması ticari olarak mümkün görünmüyor.  Araç üretim oyununda, araba fabrikaları, yan sanayi,  petrol yakıtlı motor teknolojileri, hatta devletlerin petrol yakıtlardan elde ettiği vergi gelirleri dahil olmak üzere oyunda tüm kartlar yeniden karılıyor.

Uzun yıllardır, petrol yakıtlı büyük araç üreticilerinin fuarlarda görülebilen ama nedense bir türlü yollara çıkamayan elektrikli araçları prototip aşamasında kala dursun, dünyadaki kendi kendine gidebilen araçların sayısı her geçen gün artıyor. Akıllı araç konusunda başarılı bir çıkış yapan Tesla, alıştığımız binek araç tipinde modelleri ile tüketici tarafından kolay kabul ediliyor. Amerika’da ve Avrupa’da markanın kurduğu şarj istasyonları enerjiyi, güneş panellerinden elde ediyor ve kullanıcıya ücretsiz şarj olanağı sunuyor. Yine kendilerine müşteri çekmek isteyen alışveriş merkezleri de araç otoparklarında ücretsiz şarj olanağı sunuyorlar. Yani elektrikli araç sahiplerinin genel olarak bir yakıt gideri söz konusu değil. Yine Google, Facebook ve son gelen bilgilere göre Apple elektrikli araç üretiminde kendilerine pazarda pay arayacak şirketlerden…

Elektrikli araç teknolojisinde çıta “kendi kendine gitmek” aşamasına yükseldiği için artık sadece aracın motorunu elektrik motoru ile değiştirmek pazarda belirleyici olmaktan da çok uzakta.

Yeni nesil “Akıllı” arabalar sensörleri ile klasik arabaları takip edebiliyor, kendi kendine şerit değiştiriyor, yol tabelalarını okuyarak hızını belirliyor, hava durumuna göre çekişini ayarlayabiliyor. Yani iş yine dönüp dolaşıp yazılıma geliyor. Hep dile getiriyoruz. İçinde bulunduğumuz çağ veri ve teknoloji çağı. Bu noktada fiziksel üretimden daha öte üretim teknolojileri ve ürettiğinizin ne kadar akıllı olduğu, ürünün niteliğini ortaya koyuyor.

Toprağın altında yatan ne petrol ne de altın artık ülkelerin kurtuluşu gibi görünmüyor. Önemli olan bu zenginlikleri işleyebilecek teknolojiye/knowhow sahip olmaktan geçiyor.

Türkiye’den elektrikli araç üretecek “babayiğit” çıkacak mı bilinmez ama bu babayiğidin şimdi bir yeni problemi daha var, üreteceği aracı nasıl daha “akıllı” yapacağı.

EKOMETRE 15 Yaşında!

Her bir haftası farklı bir gündeme sahip güzel ülkemizde dile söylerken kolay, EKOMETRE 15 yıl önce “Merhaba” demiş. 15 yıl boyunca ekonomi gibi spesifik bir alanda yayın yapmak ve dahi bu yayını her gün daha fazla kişiye ulaştırmak büyük bir başarı. 15 yıllık bu serüvende kendini sürekli geliştirebilen, okuyucusunu iyi analiz edip, kendini güncel tutabilen EKOMETRE’yi kutluyor, nice 15 yıllar diliyorum…

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top