İnternet Erişim Yasakları

Tarih: 15.03.2014 14:49 | Kategori: Medya | 86 gösterim

Bursa Barosu’nun düzenlediği “5651 Sayılı Yasa ve son değişiklikler ışığında İnternete Erişim Yasakları” konulu Panel, 7 Mart 2014 Cuma günü Bursa Adalet Sarayı Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yer sağlayıcı olarak yeni yasanın getireceği yeni uygulamaları katılımcılara aktarmaya çalıştığım panelde Avukat Cankat Taşkın‘da yeni ve eski yasanın farklılıklarını ve AB ile uyumunu ele aldı.

Panel öncesi basınla yaptığım röportajda öne çıkan ve bültenlerde yer veirlen noktalar şunlar oldu:

‘E-MAİLLER DE TAKİP EDİLEBİLİR’

Yeni düzenlemeyle birlikte e-maillerin de ilerleyen aşamalarda takip edilebileceğini öne süren Dağhan Uzgur şöyle devam etti: “İnternet maalesef biraz engellenmesi güç tabi. E-mail gibi özel protokollerin şuan için takip edilmesi belki mümkün olmayabilir ama ilerleyen aşamalarda birlik kurulduktan sonra bir takım verilerin izlenmesi hususunda değişiklikler yapılırsa bunu da mümkün olma ihtimali var. Vatandaşlarımız interneti doğru kullanmalı, internet sınırsız özgürlükler içeren bir yer olamıyor maalesef. Bu açıdan vatandaşlarımız dikkatli olmalı. Ama tabi ki yasayla da kısıtlanıyor olması bir sistemi tümüyle ele almak yerine bir makinenin küçük bir dişlisini çıkarıp onu parlatmak, daha sonra buradan bir düzelme sağlamak maalesef çok akıllıca değil. Aslında internet yasasının yeniden ele alınıp yeniden düzenlenmesi lazım. Bu yapılırken de bu konuyla ilgili birimlerin ve sosyal toplumların da görüşünün alınması lazım. Avrupa Birliği (AB) ile uyumsuz bir yasa karşımıza çıkmış durumda.”

‘PROFİL TAKİP EDİLME ENDİŞEŞİ YAŞANIYOR’

Düzenlemeyle birlikte vatandaşlarda ‘profilim takip ediliyor, girdiğim siteler izleniyor’ endişesi oluştuğunu hatırlatan Uzgur, “Son kullanıcıları alakadar eden profilleme endişesi var. Tüm internet kullanıcıları ‘acaba takip edilecek miyiz?’ diye bir endişeye sahipler. Bu kurulacak birlikle birlikte kurulacağı teknoloji ile oluşturulacak sistemle bu tarz bir profilleme olabilme ihtimali de maalesef var. Kullanıcıların girdiği internet sitelerin de takip edilmesi de gündeme gelebilir, bu konuda ciddi endişeler var. Halen şuanda tam olarak düzenlemeler tamamlanmadığı için yasa uygulamaya başlamasına rağmen bir takım eksiklikler var, bu konuda belirlenmiş bir durum söz konusu değil” diye konuştu.

Kaynak: Cihan

Ekrem Demiroöz - Dağhan UzgurTEŞEKKÜR
Ev sahipliğini Bursa Barosu’nun yaptığı, katılımcılara yararlı olduğunu düşündüğüm bu güzel organizasyon sonunda Bursa Barosu Başkanı Ekrem Demiröz ‘ün tarafıma verdiği plaket için başta Sayın Ekrem Demiröz olmak üzere tüm baro çalışanlarına teşekkürlerimi sunarım.

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top