e-ticaret yapmayan kalmasın.

Tarih: 01.09.2012 18:53 | Kategori: E-ticaret | 89 gösterim

BTSO Ekonomi Dergisi ile yaptığımız röportajda, e-ticaret ve şirketlerin e-ticarete bakışını değerlendirmem üzerine sorulan sorulara verdiğim yanıtlar şu şekilde oldu;

Firmalara elektronik ticarete geçmeleri noktasında nasıl bir hizmet veriyorsunuz?
Hazırlanan bir e-ticaret sitesinin tasarımı müşterilerine güven verirken, kullanılan yazılım özellikleri ile de alışverişi kolaylaştırması, platformunun başarısında önemli rol oynamakla birlikte hazırlanan e-ticaret sitesinin hızı ve güvenliği de toplam ciroyu etkileyen önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Alışılmış ticaret yöntemlerinden farklı olarak sanal mağazalarda mesai saati, mağazanın konumlandığı adres kavramları önemini yitirmekte, bunun yerine elektronik mağazanın 7/24 ulaşılabilir olması ve mağazaya aynı anda binlerce kişinin ziyaretinin mümkün olabilmesi ön plana çıkmaktadır.

E-ticaret yapan internet sitesine yapılan ziyaretlerin müşteriye dönüşüm oranı dünya genelinde %2 civarında tespit edilmiş olup, siteye giren kişi sayısı arttırıldığında aynı oranda toplam satış oranı da yükselmektedir.

Müşterinin işlemini herhangi bir yavaşlığa maruz kalmadan hızlı şekilde tamamlaması müşteri memnuniyetini arttırmakta ve tekrar alışveriş oranını yükseltmektedir.

DGN Teknoloji olarak bizde Türkiye’deki ilk üç veri merkezi yatırımından biri olan Bursa konumlu veri merkezimizde; e-ticaret platformlarının veri güvenliği ve teknik altyapısı konusunda hizmetler vermekte, sanal mağazalara altyapı hizmetleri sunmaktayız.

Şirketimize ait veri merkezinde barındırılan yüksek performanslı web sunucular ile e-ticaret platformlarının yayını yapılmakta, alıcı ile satıcı arasında güvenli bağlantı sağlanması için kullanılan SSL ve veri güvenliği konusunda destekler verilmektedir.

e-ticaret konusuna Bursalı firmaların ilgisi ne düzeyde?
Artık ticaretin her alanına girmiş olan bilişim teknolojilerinden kaçınmak, uzak durmak mümkün değil. Bugün, ürün ve hizmetlerini internet üzerinden tanıtmayan veya en azından e-posta aracılığı ile tedarikçisi veya müşterisi ile iletişim kurmayan firma iş yapmakta zorlanacaktır.

Bu açıdan ilimizde de e-ticaret konusundaki ilgi her geçen gün artmakta ve bu alanda yapılan yatırımların miktarı her yıl biraz daha yükselmektedir.

Geçmişte paylaşımlı web barındırma hizmetleri ile günlük işlerini yürütmeye çalışan firmalar; artık web sitelerini, şirket içi yönetim araçlarını, e-postalarını ve sanal mağazalarını müstakil web sunucular içine toplayarak daha fazla hız ve performans elde etmekteler.

e-ticaret konusunda bundan sonra ne gibi çalışmalar yapılmalı?
Özellikle hali hazırda fiziksel bir mağaza düzeni üzerinden perakende satış yapan işletmeler için e-ticarete geçiş sonuçları hemen alınabilir olabilirken, büyüyen e-ticaret pastasından kendine ait payı almakta gecikmemek çok önemlidir.

Bu açıdan şu anda elektronik ticaret konusunda yatırımlarına halen başlamamış şirketlerin öncelikli olarak verdikleri hizmetler ile ilgili teknolojiden nasıl yararlanacakları konusunda profesyonel destek almaları gerekmektedir.

Bir şirketin ürün ve hizmetlerini sanal ortama taşımadığı her geçen gün, bu şirket için zarar hanesine eklenen yeni bir bedel olacaktır.

e-ticaretin hem ekonomiye, hem işletmelere, hem tüketicilere hem de sosyal hayata ne gibi artıları var?
Analiz ve istatistiğin ticari karlılığı arttırmasındaki önemli rolü, e-ticaret olanakları ile daha yönetilebilir hale gelmektedir. Bugün fiziksel mağazaya giren her müşteriye kişisel bilgi, ilgilendiği ürün veya marka sadakat anketi yaptırmak mümkün olamıyorken, e-ticaret sitesini ziyaret eden internet kullanıcısına ait birçok veri kolayca elde edilebilmektedir.

Özellikle arama motoru vasıtası ile aradığı ürünün sonuçları üzerinden e-ticaret sitesine giriş yapan müşterinin, hangi ürünü aradığı bilindiğinden, kişiye özel ürün ilk olarak müşteriye gösterilerek satış oranları arttırılabilmektedir.

Bu açıdan bakıldığında müşteri satın alacağı ürüne hızlı ulaşabilirken, satıcı gereksiz zaman kaybını engellemekte, üretimini müşterisinin talebi ve beklentileri doğrultusunda şekillendirebilmekte, üyelik sistemi ile müşteri portföy araştırması yapabilmektedir.

Müşterinin alımı sonrası bu alımını sosyal medya araçlarından herhangi birinde paylaşması, başarılı ürünlerin hızlı bir yükseliş trendi yakalayabilmesini sağlamaktadır. Büyük bir marka oluşturmak için yıllara dayalı stratejiler kurmak, yatırımlar yapmak yerine, e-ticaret ile fiyat odaklı ama müşteri memnuniyeti alacak kaliteli ürün ve hizmetler sunarak daha hızlı, büyük markalar oluşturulması mümkün olabilmektedir.

Bunlarda Var:

Yorum

  1. Mustafa Öztürk dedi ki:

    Bursa’da bu tarz şirketlerin açılması ne güzel. Çok çekti Bursa 250 liraya paket web sitesi satan işletmelerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top