Facebook Gizlilik Bildirimi

Tarih: 26.11.2012 22:12 | Kategori: Internet, Sosyal Medya | 64 gösterim

Facebook, twitter, Google+ ve diğerleri… Sosyal medyanın gücü artık yadsınamaz bir gerçek olarak hayatımızda… Bu yeni iletişim kanalının hayatımızdaki olası kötü etkilerini ise geçmiş tarihli yazımda; “Sosyal Medya Tehditi” başlığı ile özetlemeye çalışmıştım. Bugün karşımıza çıkan yeni bir örnek ise tam da kontrolsüz sosyal medya araçları ile sahte bir içeriğin nasıl yayıldığına örnek oluyor.

Hızla yayılan ve her geçen saat bir başka tanıdığınızın profilinde gördüğünüz, “Gizlilik Bildirimi” olarak hazırlanan ve tüm kullanıcılar tarafından yayılması istenen metin sayesinde kişinin kişisel bilgilerinin korunabileceği konusunda kullanıcıya telkinde bulunuluyor. Hızla yayılan bu sahte haberin esin kaynağı ise yaz aylarında Facebook tarafından oylamaya ve yoruma açılan yeni “Gizlilik Kuralları” oluyor.

“Haber!” arkasındaki fikir ise; halka açık bir şirket olarak yönetilen Facebook‘un gelecekte kullanıcılarının gizliliğine karşı daha az önem göstereceğinin düşünülmesinin normal olması.
Ancak basitçe üye olurken kabul ettiğiniz şartlar dışında sonradan bu tip bir değişikliğin dayatılması mümkün değil. Bu açıdan kullanımınızın aynı hüküm ve koşullara bağlı olarak devam edeceğini düşünebilirsiniz.

Facebook‘da hızla yayılan sahte/fake bildirim metni aşağıdaki şekilde;

Facebook’un yeni kullanım koşullarına cevaben, tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!

Mevcut tebliğ uyarınca bunların ifşası, kopyalanması, dağıtılması, yayımı ya da bu profil ve/veya içeriği temel alınarak aleyhime diğer herhangi bir faaliyette bulunulmasının kesinlikle yasak olduğunu Facebook’a bildiririm. Bahse konu yasaklar, Facebook’un yönlendirmesi ya da kontrolü altında çalışan personel, öğrenciler, temsilciler ve/veya diğer her tür çalışan için de geçerli olacaktır. İşbu profil içeriği özel ve gizli bilgi niteliğinde olup, gizliliğimin ihlali yasalar kapsamında cezai işlem gerektiren bir durumdur.
(UCC 1 1-308-308 1-103 ve Roma Yönetmeliği).

(Facebook, sermayesi halka açık bir şirkettir. Tüm üyelerin buna benzer bir bildirimi profillerinde yayınlamaları önerilir. İsterseniz bu bildirimi kopyalayıp duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu tür bir bildirimi en az bir kez yayınlamamanız halinde, fotoğraflarınız ve profil durum güncellemeleriniz de dahil olmak üzere profilinizde yer alan öğelerin kullanımına zımnen onay vermiş olursunuz.)

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top