Fidyeci Siber Korsanlar

Tarih: 14.09.2016 10:57 | Kategori: Siber Güvenlik | 471 gösterim

Siber dünyanın insan hayatına daha çok girmesi ile fidyeciler namlunun ucunu yeni hedeflere doğru çevirmeye devam ediyor. Türkiye’yi de kasıp kavuran dosyaları şifreleyip, fidye isteyen virüsler sonrasında bir de siber saldırı tehditi içeren e-postalar gönderilmeye başlandı.

Siber saldırı tehditi sadece web sitesi sahiplerini endişelendiriyor gibi görünse de, siber saldırı durumlarında herkesin bundan nasıl zarar görebileceğini görmüştük:

Siber Saldırılar Ekonomiye Zarar Veriyor

100 Milyar Dolarlık Siber Güvenlik Pazarı
2016 sonunda bilgi güvenliği ve hizmetlerinin 81,6 milyar dolarlık devasa bir pazar olacağını gösteriyor. 2017 yılı itibari ile pazar büyüklüğü 100 Milyar dolar sevilerine ulaşmış olacak. Yapılan araştırmaya göre; ABD, Almanya, Birleşik Krallık ve Kanada’da her 10 işletmenin 4’ü fidye yazılım tehditiyle karşılaşmış olduğunu ve bu fidyeci yazılımların ciddi bir tehdit olduğunun bilgisini veriyor. Pazarın bu kadar büyümesindeki ana etken ise nesnelerin interneti, akıllı araçlar, giyilebilir teknolojiler gibi yeniliklerin insan hayatına daha fazla girmesi ve tüm bu yeni teknolojilerin internete bağlanacak olması.

siber_sadiri_rapor

İnternet Siteleri ve Siber Sistemler Tehlike Altında
Ocak 2016’da kendilerine “New World Hacking” ismini veren grup gerçekleştirdiğini iddia ettiği büyük bir saldırı ile gündeme geldi. BBC ve Donald Trump’a ait web sitesine yapılan saldırının daha çok kendi güçlerini test etmeye yönelik bir saldırı olduğunu ve esas hedeflerinin İŞİD olduğunu bildirdi. Yapılan saldırının 602Gbps seviyesine ulaştığını gösterir ekran görüntüleri de paylaşılmıştı:

Tarihte Görülen En Büyük Siber Saldırı. 602 GBps!

Bugün ise Ocak 2016’da ki büyük saldırıyı gerçekleştiren grup olduğunu iddia edenler tarafından gönderilen e-postalar paniğe sebep oldu.

new-world-hackers-emailİstenen bedel ödenmez ise 5 saat içinde web sitelerinin DDoS saldırısına maruz kalacağını bildirir bu e-posta da ödeme tabii ki bitcoin olarak talep edilmekte.

Fidye saldırı başlamadan önce ödenmez ise fidyenin 10 kat arttırıcaklarını bildirir e-posta web sitesi olanların soğuk ter dökmesine sebep oluyor.

Konuyla ilgili olarak twitter üzerinden iletişime geçtiğim New World Hacking konuyla ilgileri olmadığı ve bu e-postaları kendilerinin göndermediğinin bilgisini verdiler. Yani gelen e-postalar ya sahte ya da bir başka grup tarafından hedef şaşırtma için kullanılmaktaydı. Şu ana kadar bu e-postayı alıpta, 5 saat sonunda kötü bir sonuçla karşılaşan görülmedi.

Fidyeciler her zaman var olacağından; internet siber saldırıya açık bir mecra olduğunu unutmamak ve buna göre gerekli önlemleri almayı ihmal etmemek gerekiyor.

new-world-hackers-twit

new-world-hackers-reply

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top