Google DNS adresleri 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 Engellendi!

Tarih: 22.03.2014 09:05 | Kategori: Internet | 2651 gösterim

Twitter’a erişimin engellenmesi sonrasında Twitter ve erişimi engellenen diğer sitelere giriş için alternatif DNS adresi olarak kullanılan Google’a ait 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 DNS IP adresleri de dün gece engellendi.

İnternet çalışmıyor!

Bu yasaklama ile bilgisayarlarında bu DNS adreslerini kullananlar internette hiçbir sayfayı açamaz duruma geldiler. Alternatif farklı DNS adresleri ile erişim tekrar sağlanabilir iken yapılan bu engelleme bir çok bilişim sistemini de etkilemiş durumda.

Sadece ev kullanıcıları tarafından değil, bir çok bilişim sistemi tarafından da kullanılan bu adreslerin alternatifleri ile değiştirilmesi zaman alacak bir işlem olacak iken yapılan bu engelleme internette ciddi şekilde yavaşlamaya sebep olmuş durumda.

8.8.8.8 ve 8.8.4.4

Alan adı sistemi, internet üzerinde rakamlarla ifade edilen IP adreslerine, tarayıcıya isim yazarak ulaşılabilmesi için çeviren hizmet. Adres tarifi yapan bu hizmet, internetin temel taşlarından birisi.

Google’ın halka açık DNS sunucu hizmeti, internet kullanıcılarının DNS’ler yüzünden yaşadığı yavaşlamanın önüne geçilmesi için Google tarafından verilen ücretsiz bir hizmet. Bu DNS sunucularının bir diğer bilinen özelliği ise DNS seviyesinde yasaklanan internet sitelerine bu sunucular ile erişilebilmesi. Yani Google internet yasaklarının çevresinden dolaşmak için de bir araç sunuyor. Bir çok farklı DNS adresi olmasına karşın bu IP adreslerinin önerilme sebebi ise hizmetin Google tarafından sunulması nedeniyle service duyulan güven.

Alternarif DNS erişimi servis sağlayıcı seviyesinden kesildi!

8.8.8.8 Yasak!Yaptığımız kontrollerde 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 IP adreslerine erişimin servis sağlayıcı seviyesinden kesildiği görülmekte. Şu anda test yapılan Türk Telekom, TTnet ve Superonline kullanıcıları bu DNS sunuculara ait IP adreslerine erişim sağlayamıyor.

Şimdi ne olacak?

Opendns olarak bilinen oluşuma ait olan 208.67.222.222
208.67.220.220 DNS sunucularına şuan halen erişim mümkün iken kısa süre içinde bu tip çok kullanılan sunucularada erişim engeli gelmesi olası. Yapılan bu engellemeler sonrasında servis sağlayıcısının otomatik IP adreslerini kullanmak durumunda kalan kullanıcılar bu şekilde erişimi engellenen sitelere giriş yapamamış olacaklar. VPN tarzı erişim yöntemleri ise halen tahtını korur durumda.

Bunlarda Var:

Yorum

  1. erkan dedi ki:

    Tor tarayıcı indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top