Görev Mars!

Tarih: 26.08.2012 16:57 | Kategori: Teknoloji | 54 gösterim

Dünyada birbirimizle olan kavgamız süre dursun, yeni dünyalar keşfetme çabaları da durmaksızın devam ediyor. Nasa’nın Mars’ı keşif için gezegene yolladığı Curiosity‘nin iniş anı gerçekten farklı ve insanlık için gurur vericiydi. Mars gezegenine gitmek için üretilmiş en gelişmiş uzay aracı olan Curiosity, 12’den fazla kamerası ve meteoroloji istasyonunu  üzerinde bulundurmanın yanında, sondaj ile çevreyi tadarak ve koklayarak inceleyebiliyor.

Araştırmalara başlayan Curiosity, Radyoaktif plütonyumun parçalanması sonucu açığa çıkan sıcaklıkla işleyen motoru ile Mars’ı turlaya dursun, robot teknolojisinin geldiği nokta açısından da daha fazla heyecan duymak hatalı olmaz.

Proje ile karizmasını yükselten ve bütçeden aldığı payı eleştirenlerin uzun süre seslerini kesmesini sağlayan Nasa için ise proje tam bir başarı olduğu gibi Birleşik Devletler’in PR’ı içinde inanılmaz bir katkı sağladı. Büyük başarı sonrası 2.5 milyar dolar bütçe ayrılan proje için bütçenin arttırılmasınında yolu açılmış oldu.

Muhakkak arkasında yılların bilgi birikimi ve sürekli yatırımı ile başarılan bu tip projelerin ülke bütçesinden aldığı payda çok önemli. Benzer işler için bizim ülkemizde bütçe bulunamayacağı konusu ise şu andaki ekonomik projeksiyona göre çok da zor görünmüyor.

“Türkiye’de son üç yıldır bütçede bakanlıklara fark atan Diyanet İşleri Başkanlığı, 2012 bütçesinden aldığı 3 milyar 891 milyon lirayla da, dört bakanlığın toplam bütçesini aştı.”

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top