Halkbank’a Ucuz Döviz Sattıran Hata Nedir?

Tarih: 01.09.2018 13:09 | Kategori: Genel, Manşet | 588 gösterim

31 Ağustos 2018 gece geç saatlerde Halkbank internet sitesinde piyasa fiyatının çok altında döviz satışı rakamlarının yayınlandığı fark edildi. Görünen fiyat hatası, sosyal medyada da hızla yayılınca bu fiyat üzerinden döviz alınıp alınmayacağı merak konusu oldu.

Sadece internet sitesi üzerindeki rakamların yayınlanmasında bir hata olduğu düşünülürken durumun böyle olmadığı ve Halkbank İnternet Şubesi ‘nden piyasa fiyatının çok altına döviz alınabileceği fark edildi.

Yani Halkbank‘ta ucuz döviz sadece bilgi amaçlı yayınlanan ekranlarda değil online işlem yapılan sistemde de hatalı olarak görülmekteydi ve bu hatalı işlem tutarından döviz alımı mümkündü.

Gerçekten işlem yapılabildi mi? Halkbank’tan ucuz döviz alındı mı?

Halkbank online internet şubesi üzerinden düşük fiyatlı döviz alımı yapılabildi.

Bir süre sonra kurumsal internet sitesinin erişimi kapatılan Halkbank, sosyal medyanın gündemi haline geldi. Düşük döviz kurunun, teknik bir hatadan kaynaklandığını açıklayan Halkbank, “Dış kaynaklı 3. parti bir yazılımda meydana gelen sistemsel ve operasyonel bir hata nedeniyle, 31 Ağustos 2018 günü akşamı piyasa kapanışı sonrasında, kısa bir süre için, Bankamız döviz kurları olması gerekenden farklı olarak yayınlanmış ve internet şubesi üzerinden hatalı kur seviyelerinden kısıtlı sayıda işlem yapılabilmiştir. Söz konusu işlemlere derhal müdahale edilerek, müşterilerimizin ve Bankamızın zararına hiçbir şekilde sebebiyet verilmemiştir.” açıklamasında bulundu.

Üçüncü Parti Yazılım nedir?
3. Parti Yazılım, işletim sistemi ve diğer geliştirme platformunu sağlayan asıl şirketin haricinde bir kişi veya firma tarafından geliştirilip satılan veya dağıtılan yazılım parçacığıdır. Tanımı daha kolaya indirgememiz gerekirse; 3. parti yazılımlar bir nevi yazılmış asıl bir yazılım için daha farklı biri tarafından geliştirilen bir ek modül veya ek paket yazılımıdır.

Ucuza Dolar Alanlara Ne Oldu?
Sabah saatlerinde ise ucuz dolar alanları bir sürpiz bekliyordu. Hesapları aldıkları dolar karşılığı kadar negatif yöne dönmüştü.

Rakamsal olarak incelendiğinde hesap limitleri dahilinde TL hesabın 500.000 TL, döviz hesabın ise 150.000 USD’den geri döndüğü görüldü.

Hatanın iş gününe kalmadan düzeltilmesi ise olası karışıklıklar için önem arz ettiği için gerçekleşen bu teknik hatada düzeltilerek müşterilere SMS ile bildirim yapıldı.

Halkbank SMS Bildirimi
Halkbank kısa mesaj ile yaptığı bildirimde ile hatanın düzeltildiği ve hesapların döviz alım öncesindeki bakiyelere döndüğü bilgisini verdi.

Online şubeden yapılan kontrolde hesap bakiyelerinin Halkbank ucuz döviz alım süreci öncesine döndüğü görüldü.

Bu hatanın da mesai saatleri başlamadan düzeltilmesi beklenirken, hatalı bu süreçte satın aldıkları dövizi ATM cihazları ile banka dışına çıkartmış hesap sahipleri olup olmadığı merak ediliyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top