Yurtdışı internet erişimi kesildi!

Tarih: 15.06.2016 16:10 | Kategori: Internet | 1579 gösterim

Ülkemizde fiber optik altyapı konusunda yeterli yatırım yapılmaması bir kez daha kendini hissettirmeye başladı. Neredeyse %90 doluluk ile çalışan yurtdışı bağlantılarda yaşanan en ufak teknik arızanın tüm internet erişimini etkilemesi alışılmış bir durum haline geldi.

Bugün 15 Haziran 2016 saat 15:30 itibari ile Google servislerine başlayan yavaşlık sonrası yurtdışı yönünde diğer servislerinde bu durumdan etkilendiği görüldü. Türk Telekom kaynaklı problem ile ilgili olarak yapılan teknik açıklamada problemin fiber optik kablo arızasından kaynaklandığı bildirildi.

Türk Telekom kesinti nedenini açıkladı.
“Yurtdışı kaynaklı F/O kablo kesintisi mevcuttur.” şeklinde yapılan teknik açıklama ile Google ve yurtdışı merkezleri sitelere neden erişilemediği anlaşılmış oldu.

Google servislerinin yer aldığı avrupa konumlu veri merkezi ile direkt bağlantısı bulunan Türk Telekom’un erişim problemi daha öncede yaşanmış, kesinti ile ilgili olarak yedek bağlantı olmaması yönündeki eleştiriler yükselmişti.

Yavaşlama ve kesinti sebebi Google servislerine erişim yasağı mı?
Google arama motoru; internet sitelerini arama sonuçlarında gösterebilmek için düzenli olarak ziyaret etmekte. Yapılan bu ziyaretlerde alınan sayfa örneği ise daha sonra ulaşılabilmesi için google cache sisteminde saklanmakta. Kullanıcı memnuniyeti için yapılan bu işlem, erişim engelleme kararı alınan sitelerin sadece Türkiye’ye kapatılması nedeniyle google sunucularında barındırılmaya devam etmekte. Bu sebep ile TİB tarafından alınan kapatma kararı da ilgili sistem için uygulanmaya başladı.

Yapılan bu engelleme ile aynı zamanlarda yaşanan erişim problemi akıllara Yaşanan probleme erişim engelleme kararımı sebep oluyor sorusunu getiriyor. Tib tarafından alınan kararın detayı ise şu şekilde;

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (webcache.googleusercontent.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın 15/06/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-84787 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

Ancak teknik olarak takip edildiğinde problemin tüm yurtdışı siteler için yaşanıyor olması bu ihtimalin çok doğru olmadığını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top