İnternet “Kullanma” Kotası

Tarih: 07.02.2016 10:17 | Kategori: Internet, Regülasyon | 1970 gösterim

Türkiye’de 15-24 yaş aralığındaki genç nüfusun toplam nüfusa oranı %16.5 Genç nüfusun internet kullanım oranı %73. Yani ülkemizde 15-24 yaş aralığında 9.5 milyon genç internet kullanıyor.
akk-capsGenç bir nüfusa sahip ülkemizde, internet kullanım alışkanlıkları da ağırlıklı olarak veri transferi üzerine kurulmuş durumda. Yani gençler; internet üzerinden oyun oynuyor, video izliyor, müzik dinliyor, saldırgan mizah (Offensive Humor) olarak adlandırılan son yılın modası “Caps” yapıyor. Tüm bu faaliyetler için özellikle de üretim için bol ham madde gerekiyor. Ham maddenin madeni de internet oluyor. Hal böyle olunca her Türk Gencinin yolu bir gün AKK ile kesişiyor.

AKK olarak kısaltılan Adil Kullanım Kotası, internet servis sağlayıcılarının internet literatürüne soktuğu ve kullanıcıların internet üzerinden veri transferi yapmasını kısıtlamaya yönelik bir yöntem. Buna göre; belirli bir kapasitedeki sınırsız internetinizi, onların belirlediği bir sınıra kadar kullanabiliyorsunuz. Yani; “Sınırlı, sınırsız”.

Her ayın neredeyse son 10 gününü AKK boyundurluğu altında geçirmek zorunda kalan internet kullanıcısının çilesi sadece kota ile sınırlı değil. Türkiye internete bağlanma hızı yönünden dünyada 55. sırada!
İnternet ortamında kullanıcıların video, fotoğraf, dosya gibi içeriklere hızlı erişimi sağlamak için coğrafi olarak dağıtılmış internet sunucuları kullanılıyor. Mümkün olan en hızlı şekilde içeriklere ulaşmamızı sağlayan bu teknoloji CDN (içerik dağıtım ağı) olarak isimlendiriliyor. CDN hizmetleri alanında uzun yıllardır hizmet sunan şirketlerden biri olan Akamai’den talep ettiğim veriler doğrultusunda, dünyada en hızlı internet bağlantısına sahip ülke Güney Kore olurken, Türkiye dünya ortalama internet hızı sıralamasında kendisine 55. sırada yer bulabiliyor.

CDN (İçerik Dağıtım Ağı) hizmeti sunan AKAMAI'ye göre.

CDN (İçerik Dağıtım Ağı) hizmeti sunan AKAMAI’ye göre.

Ülkedeki tüm internet servis sağlayıcıların dilinde “Fiber” varken nasıl oluyor da ülkemiz dünya sıralamasında kendine ancak 55. sırada yer bulabiliyor?
Düşük ortalama hızı daha iyi analiz edebilmek adına ortalamayı düşüren servis sağlayıcıların tespiti için tüm dünyada yaygın olarak kullanılan *Steam verilerine göz atmak yeterli. Ulaştığım sonuçlara göre Türkiye’de hizmet sunan internet servis sağlayıcıların kullanıcılarına sunabildikleri ortalama hızlar kullandıkları bağlantı teknolojisi ve yurtdışı internet kapasiteleri ile ilintili.
*Steam, Valve’nin geliştirdiği ve şirket tarafından piyasaya sürülen oyunlarda kullandığı bir yayım ve destek teknolojisidir. Tüm dünyaya yayılmış oyuncular şirket sunucuları üzerinden veri akışı gerçekleştirmektedir.

Türkiye'de internet hızları

Valve/STEAM, Şubat 2016 erişim istatistiklerine göre.

Ülkemizde erişim hızı ortalamasını düşüren yegane etken internet erişim yöntemi olarak bakır hatları kullanan ADSL olsa da internet hızını belirleyen esas unsur içeriğin nerede olduğu.
İnternet kullanıcılarının eriştiği içeriğin ağırlıklı olarak yurtdışında barınıyor olması, bu sebeple yurtdışı internet kapasitesinin yetersiz kalması ciddi bir problem oluşturuyor. Çözüm olarak, Türkiye’de interneti düzenleyen Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun, servis sağlayıcılarının kullanıcılarına, yavaş olan interneti bir de AKK ile limitlemeye çalışmasına engel olması, bununla birlikte yurtdışı erişim kapasitelerini arttırmak ve içeriklerin Türkiye’ye çekilmesi konusunda gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor.

İçinde bulunduğumuz bilim ve teknoloji çağında ülkelerin gücü, bilgiye ulaşma hızı ile doğru orantılıdır. Bu yüzden sürekli genç nüfusu ile övünen Türkiye’nin bilim, teknoloji alanındaki gelişimi yolundaki engellerin kaldırılması milli bir mesele olmalıdır.

Bunlarda Var:

2 Yorum

  1. Ayhan dedi ki:

    hay ağızına sağlık

  2. […] 5http://www.turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=53321 6https://www.daghan.com/internet-kullanma-kotasi.dgn 7http://www.hurriyet.com.tr/turk-telekoma-rekabet-cezasi-40115692 […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top