iPhone 5 Gelmiştir!

Tarih: 13.09.2012 13:52 | Kategori: İcatlar, Teknoloji | 55 gösterim

Yer bir alışveriş merkezi, oyuncakçının önü. Beğendiği oyuncak için talebini ortaya koyan çocuk feryat figan bağırıyor; “İstiyorum! İstiyorum! Onu istiyorum!”.

Ama çocuk ebeveyni tarafından kolundan çeke çeke dükkanın önünden uzaklaştırılıyor. Nede olsa çocuğun istediği o oyuncak pahalı, gereksiz ve aynından zaten var

12 Eylül 2012’de Apple tarafından yapılan yeni iPhone 5 lansmanında görüntülü canlı yayın olmadığı için etkinliği 3 web sitesi, ve Burak tarafından yapılan radyo programından takip ettim. 8 Haziran tarihli iPhone Geliyor yazımda paylaştığım videoda görülen cihaz, ete kemiğe bürünmüş olarak karşımıza çıkıyor. Gözler rahmetli Steve Jobs’u arasa da, siyah gömlek, kot pantalon ile sunumu Tim Cook yapıyor.

Yeni iPhone 5;

  • Ekranı: 3.5 inçlik ekran 4 inçe büyümüş. Google Maps yerine farklı haritanın kullanıldığı yeni uygulama da iOS 6 ile kullanıma sunuluyor. Özellikle 3d grafik konusundaki gelişim ve 3d oyun demosu güzel görünüyor.
  • 4G desteği olan cihaz için ülkemizde çok ümitli olmamak gerekiyor. Wi-fi’den bile hızlı iletişim vaadeden bu teknoloji için ülkemizdeki ilerleme çok kolay olmayacak.
  • Nano simkart kullanacak iPhone 5 için şuan Türk operatörlerin bir açıklaması yok. Bu açıdan binbir zahmetle telefonlar gelse de simkart sorunu yaşanması olası. Ancak 2-3 haftaya  oluşacak yoğun baskı neticesinde, iPhone 5 uyumlu sim kart problemi cihazlar yasal olarak Türkiye’ye gelmeden önce çözülebilir.
  • iPhone 5 eskisine göre 2 kat hızlı A6 işlemci kullanıyor.
  • iPhone 5 LTE yani en hızlı mobil intetnet bağlantısını destekleyen antene sahip.
  • Artık kablosuz iletişimin çok hızlı olması nedeniyle kablo ile yapılacak data aktarımlarında hızın önemsiz olduğu vurgulanıyor ve iPhone 5’te şarj ve data girişinin küçültüldüğü açıklanıyor. Ancak ebat değişikliği nedeniyle eskiden satın alınan ses sistemleri gibi eski arabirimleri bir çevirici ile yeni iPhone’da kullanabiliyorsunuz.
  • iPhone 5, 7.8 mm ile %18 daha ince ve 112 gram ağrılığıyla eski modeline göre daha hafif.
  • iPhone 5’in 8 megapiksel kamerası var. Panoromik fotoğraf çekimi ve HD video çekimi yapıyor. Fotoğraf çekim hızı 2 katına çıkartılmış.

Büyük heyecanla beklenen lansman sonrası büyüklere balon; “iPhone 5 için nereye gidip de alsak?”, “Hangi yurtdışına çıkacak arkadaşdan istesek?” hesapları başladı bile. Türkiye’ye bavulda girecek ilk cihazların ise karborsa satılacağı kesin. Yukarıda sayılan teknolojik gelişimler birçokları için önemli veya hayatında kullanılabilir olmasa da şekilciliği yaşam biçimi olarak benimsemiş toplum için iPhone 5 sahibi olmak bir sınıf atlama göstergesi olacak. Bu açıdan ilk önce cihaza sahip olma arzusu nedeniyle 750$ civarı A.B.D’den satın alınacak un-lock (fabrikadan kilitsiz) modellerin, Türkiye’de 3000 TL ve üzeri rakamlardan rahat satılabileceğini söyleyebilirim.

“Dükkanımıza Yeni iPhone Gelmiştir!” yazan mağaza camekanları önünde, kredi kartı extresini düşünüp, düşünüp iç çeken yetişkinler göreceğimiz günler hızla yaklaşırken, bu sefer yetişkinleri çocuklar kollarından çekip aynını söyleyecek;

Pahalı, gereksiz ve benzerinden zaten var…”

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top