Soğut bizi, üşüt bizi!

Tarih: 15.06.2012 20:13 | Kategori: İcatlar | 384 gösterim

Montaj sırasında canlarını tehlikeye atan cefakar,kahraman klimacılar…

Sıcaklardan insanlığı kurtaran, termodinamiğin ikinci kanununun bize hediyesi, büyük icat Klima!

Hava sıcaklığının artması ile birlikte; Artık evlerimizde, ofislerimizde bu sıcak günler için göreve hazır klimalarımızı çalıştırma vakti geldi. Pili bitmiş kumandaların pilleri değiştirilsin, tozlanmış filtreler temizlensin…

Birazdan; uzun yaz günlerinde arkadaş, iş, aile ortamlarında yapılması muhtemel klima sohbetlerinde sıkça sorulan soruların yanıtlarını önceden biliyor olacak, sohbetlerde bir adım önde olacaksınız.

Klima kullanımının sürüş güvenliğine etkisi?
Araç içi sıcaklığın 27 dereceye ulaşıldığı durumlarda sürücülerde dış seslere gösterilen reaksiyon süresinin % 20 ve daha da üzerinde oranlarda arttığı saptanmış, sıcaklık 27 derecedeyken 21 derecenin iki katı oranında sinyaller dikkate alınmayarak atlanmış, yüksek ısıdan etkilenen sürücünün 0,5 promil oranında alkol alan bir sürücüyle aynı durumda olduğu saptanmıştır. Bir çok kazaya yol açan saniyelik uykunun %32’si yüksek sıcaklık nedeniyle meydana gelmektedir.

Klima havayı temizler.
Ev, ofis tipi standart klimalar iklimlendirme yapabilmek için iç üniteye ortamın havasını çekerken havayı filtreden de geçirmektedir. Bu durum iç havanın devir daim ile temizlenmesini sağlamakta ancak dışarıdan oksijen/temiz hava eklenmediği için, bir süre sonra ortam havası kalitesini kaybetmektedir.

Klimayı ilk açışta çok düşük ısıya ayarlamak hızlı soğumayı sağlar.
Araçlarımızda, ev, ofis ortamlarında sıklıkla karşılaştığımız bu durum tamamen hatalı bir kullanım şeklidir. Klimanın soğutma kapasitesi belli olduğundan, klimanın ısısı ne kadar düşük ayarlanırsa ayarlansın klima, aynı güçte çalışacaktır. Klima üzerindeki ısı ayarı sadece klimanın hangi sıcaklıkta durması gerektiğini belirler. 18 dereceye soğutulmuş bir ortamda sağlığınızı korumanız mümkün değildir.

Klima sağlık açısından zararlıdır.
Aksine yaşlılar, kalp, şeker, solunum ve astım rahatsızlığı bulunanlar için klimatize ortamda bulunmaları tavsiye edilmektedir. Sağlık açısından yaşadığımız ve çalıştığımız ortamlardaki havanın 23 derece ve nem oranının da %45 olması tavsiye edilmektedir.

Klimamın gazı bitmiş.
Plazma Tv’ler sonrasında artık pek duymadığımız; “Tüpü Biten Televizyon” efsanesi gibi gazı biten klima efsanesi de kulaktan kulağa yayılmaktadır. Ancak normal şartlarda sistemde belirli bir kaçak olmadığı sürece klimanın gazının bitmesi/eskimesi mümkün değildir. Kapalı bir sistemde gaz sürekli devirdayim ederek aynı görevine devam edecektir.

Vantilatör mü? Klima mı?
Vantilatörün soğutucu etkisi yoktur. Sadece havayı bir yönden alıp diğer yöne götürür ve aldatıcı bir tesir yaratır, ortamın ısı derecesini düşürmez. Vantilatörde motor sarfiyatı az bile olsa, klima ile vantilatörü bire bir ölçtüğünüz zaman klimada enerji sarfiyatı daha düşüktür.

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top