Paypal, Türkiye faaliyetlerini durdurdu!

Tarih: 30.05.2016 23:14 | Kategori: Genel | 835 gösterim

İnternet üzerinden çalışan online bir ödeme sistemi olan Paypal, kredi kartı kullanarak veya kullanmayarak, internet üzerinden güvenli alışveriş yapılmasını ya da istenilen kişiye sadece bir e-posta adresi aracılığıyla para gönderilmesini sağlayan bir servis.

“Paypal Türkiye” kapandı. Peki şimdi ne olacak?

Türkiye’de uzun yıllardır ödeme sistemi olarak kullanılan Paypal, lisans başvurusunun kabul edilmemesi üzerine Türkiye faliyetlerini durdurma kararı aldığını açıkladı.

Paypal neden kapatıldı?
Türkiye’de uzun süredir ödeme sistemleri kurularak işletilmesi konusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından lisans dağıtımı yapılmakta. Ödeme sistemi lisansına sahip olmak için ise bir takım teknik yeterliliklerin sağlanması gerekmekte. Bu aşamada para akışının izlenebilir olması açısından sistemlere ait sunucuların Türkiye’de bulunması talep edilmekte. Bu sebeple;

Paypal’ın, kullanıcı bilgilerinin yani ana sistemin Türkiye’de barındırılması konusundaki BDDK şartını yerine getirmemek adına hizmetini Türkiye’ye kapatmayı tercih ettiği görülüyor.

İnternet ortamında özellikle yurtdışı müşterilerden güvenli bir ödeme alma yöntemi olarak kullanılan Paypal’ın yokluğu internet dünyası açısından büyük bir kayıp ve eksiklik olacak gibi görünüyor.

Paypal tarafından kapatma kararına ilişkin açıklama:

PayPal olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz.
6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki müşterilerimiz PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır. Müşterilerimiz PayPal hesaplarına giriş yapabilir ve varsa hesaplarındaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilirler.

Belirtmek isteriz ki, PayPal’ın önceliği her zaman müşterileri olmuştur. Ancak yerel düzenleyici kuruluşa yaptığımız lisans başvurusunun reddi ve ilgili kurumun Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurma talimatı doğrultusunda uygulamak durumunda olduğumuz bu karardan dolayı üzüntü duymaktayız.

Müşterilerimiz bilgi sayfasını ziyaret ederek bu sürecin kendilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin detaylı bilgi alabilirler.
PayPal olarak tüm müşterilerimize bugüne kadar bizi tercih ettikleri için teşekkürlerimizi iletmek isteriz. PayPal’a vermiş olduğunuz destek Türkiye’deki çalışanlarımız ve şirketimiz için her zaman önemli olmuştur.
Gelecekte Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top