“Paypal Türkiye” kapandı. Peki şimdi ne olacak?

Tarih: 31.05.2016 12:58 | Kategori: E-ticaret | 2516 gösterim

Paypal‘ın Türkiye operasyonu durdurma kararı ilk duyulduğunda magazin bir haber olarak konuyla ilgili olan veya olmayanların dikkatini çeksede, kararın e-ticaret cephesinde etkileri görülmeye başladı. Konuyla ilgili olarak sebepleri bir önceki yazıda özetlemiştik: https://www.daghan.com/paypal-turkiye-faaliyetlerini-durdurdu.dgn

Paypal neden çekildi?

daghan_uzgur_paypal

Haberin duyulduğu ilk saatlerde yapılan yorumlar halen en yüksek ihtimal olarak görülüyor.

serdar_kuzuloglu_paypal

BDDK/Akben: PayPal’ın lisans başvurusu kanuna uygun değildi!
Tahmin ettiğimiz üzere lisans başvurusunun kabul edilmeme sebebini BDDK başkanı açıklıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kanunlara uymadığı için PayPal’ın lisans başvurusuna onay vermediklerini belirtti.

“Şirketin, Kanunun 23. maddesi ve Tebliğin 16 maddesine (Kuruluşların birincil ve ikincil sistemlerini yurt içinde bulundurmaları zorunludur.) uyum için gerekli çalışmaları yapmadığı görülmüş, Şirket ile yapılan müteaddit yazışma ve toplantılarda bu durum dile getirilmiş ancak ‘Sistemlerin yurt içine getirilmesine ilişkin herhangi bir fizibilite çalışması yapmadıkları, sistemleri Türkiye’ye getirmenin teknik olarak mümkün olduğu ancak global şirket politikası gereği böyle bir tercihte bulunmayacakları, bilgi sistemlerini ve yedeklerini Türkiye’ye getirmeyi planlamadıkları ifade edilmiş.

Şirkete işlemin bir tarafının yurt dışında olduğu işlemler için Tebliğin 16. maddesi 4. fıkrasında tanımlanan istisnaları kullanarak daha minimal bir sistemle ‘cross border’ (sınır ötesi) olarak adlandırılan farklı bir faaliyet izni için başvurabilecekleri belirtilmiş, Şirkete nihai kararını vermesi için bir süre verilmiş ancak verilen süre zarfında firmadan herhangi bir geri dönüş olmamış ve faaliyet izni başvurusu olumsuz sonuçlanmıştır. Diğer taraftan, mevzuat setinin tüm firmalar için aynı olduğu ve bir firma özelinde herhangi bir istisna tanınamayacağı ve halihazırda çok sayıda ülkede faaliyet gösteren ve tek merkezden yönetilen birçok firmanın mevzuata uyum için gerekli yatırımları da yaptığını hatırlatmakta fayda var.”

BDDK, para işlemlerini izleyebilmek, Türk tüketicilerini ve kişisel bilgilerini korumak amacıyla tüm banka ve finansal kurumlara sunucuların Türkiye’de bulunması koşulu getirdi. Bu hem sorunlu işlemlerde tüketicinin yabancı bir ülkenin mahkemelerinde işlem yapmasını engellemek, hem de kişisel verilerin (mali veriler ve diğer veriler) yurtdışına çıkarılmasının önlemek için konulmuş bir şart. Avrupa Birliği de, Avrupa’da işlem yapmak isteyen banka ve finansal kurumlarına benzer koşullar yani sunucuların yerel olması ve kişisel verilerin dışarı çıkarılmaması şartını öne sürüyor.

fusun_nebil_paypal

Son kullanıcı nasıl etkilenecek?

Bir çok ödemesini Paypal üzerinden gerçekleştirenler için servisin kullanımını kısıtlanıyor olması bir çok zorluğu beraberinde getirecek.

murat_gamsiz_paypal

Paypal hesaplarındaki paraların Türkiye’de farklı bir kişiden teslim alınması yöntemi kullanılmak istenir ise dolandırıcılık ve çeşitli mağduriyetlerin yaşanması olası olabilecek.

E-ticaret siteleri yeni ödeme kanalları bulmak durumunda
Paypal’ı ana ödeme sistemi olarak kullanan e-ticaret siteleride bu süreçte ödeme alamayacaklarını duyurmaya başladılar. Bu konuda ilk açıklama yapan mobidik.com açıklaması aşağıdaki şekilde oldu.

mobidik_paypal

Çalışanlar ne olacak?
Servisin Türkiye sorumlusu olan çalışanlarda bu süreçte işsiz kalma tehlikesi yaşamaktalar.
digitaltalks_paypal

İmza kampanyası başlatıldı
Her ne kadar bir sonuç alınamaz gibi görünse de konuya dikkat çekilmesi açısından change.org üzerinden “Paypal Türkiye’de Kapanmasın” adında sanal imza kampanyası başlatıldı.

https://www.change.org/p/paypal-türkiye-de-kapanmasın-paypal-askpaypal

Ve çeşitli yorumlar
Çekilme kararı sonrası çeşitli cephelerden de farklı yorumlar gelmekte.

selcuk_erdem_paypal

206 ülke ve 23 para birimi ile sorunsuz çalışan Paypal şirketi BDDK’dan lisans alamadığı için Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

burak_buyukdemir_paypal

Krizi yararlı bir iş için kullanmak
Çekilme kararı sonrası başta ekşisözlük olmak üzere sosyal medyada örgütlenen kullanıcılar, hesaplarında kalan son bakiyeler için bir yardım kampanyası başlattılar. Türkiye’deki banka hesaplarına gönderilemeyecek bakiyeler Lösev Paypal hesabına gönderilerek bağış yapılması mümkün olabilmekte.

https://eksisozluk.com/paypal-hesaplarimizla-loseve-bagis-kampanyasi–5120574

losev_paypal

Kısa süre içinde “Lösev Bağış Kampanyası” geniş kitlelere duyuruldu.

umit_buyukyildirim_paypal

Kısa süre içinde tekrar görüşmek üzere Paypal…

baybay_paypal

Bunlarda Var:

2 Yorum

  1. a dedi ki:

    aynen açıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top