Robotlar Uyumaz…

Tarih: 26.08.2012 17:29 | Kategori: Teknoloji, Veri Merkezi | 98 gösterim

1987 yapımı efsane RoboCop‘un insanları şaşırttığı yıllar çok geride kalırken Curiosity Mars görevinde. Bilimkurgu filmlerinden gördüğümüz kadarıyla sonu pek hayırlı olmasa da, yapay zekaya sahip robotların hayatı kolaylaştırması ve tüm işleri üstleniyor olması, insanın ruhunu zenginleştirmesi için daha çok zamana sahip olmasını sağlayabilir.


İnsandan kaynaklanan hataları en düşük seviyeye çekmek için bir çok sistemi bilgisayar teknolojisi ile takip etmek veri merkezi açısından da büyük önem taşıyor. Artık çok da şaşırtmayan ısı, nem kontrolü, kamera ile izleme gibi takipler yanında, networkün ve tüm sistemin yapay zeka yazılımlar tarafından takip edimesi, acil durumda kendi kendine karar verebilmesi, daha az iş gücü ile sistemin ayakta tutulmasını mümkün kılıyor.

Teknolojiyi yakından takip eden bizim için de; yerimizden kalkmadan sunucu kurmak, arkamıza yaslanıp yapay zekanın enerji sistemini, networkü yönetmesini seyretmek yanında, veri merkezi içinde güvenlik turu atmakta artık daha kolay. Dahili mikrofonu ile ses dinleyip, kayıtlı rotalarda gezerek bekçilik yapan yeni robotumuzun kamerasından da gerçek zamanlı görüntü aktarımı mümkün oluyor. Sözümüzü dinleyen Rovio’ya “eve dön” dendiğinde ise şarj ünitesine oturup bir sonraki nöbetini bekliyor.

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top