Küresel internet DDos saldırısıyla yavaşladı!

Tarih: 27.03.2013 23:39 | Kategori: Internet, Siber Güvenlik | 89 gösterim

Spam mail adreslerin durdurulması için oluşturulan listelere RBL (Realtime Blackhole List) ismi verilemekte. Bağımsız dernek ve organizasyonlar tarafından oluşturulan bu kara listelerin, mail sunucularda kullanılması sayesinde istenmeyen elektronik posta trafiğinin azaltılmasına çalışılmakta.

Bu listelerden en popüleri ise Londra ve Cenevre’de iki merkeze sahip, kar amacı gütmeden hizmet veren Spamhaus. Spam mail gönderimi yanında istenmeyen içeriği filtrelemek için de IP adreslerini kara listesine kaydeden Spamhaus, özellikle istemediği içeriğin yayından kaldırılmasını sağlamak için, içeriği barındıran servis sağlayıcının ağında kullandığı tüm IP adreslerini kara listeye kaydetmesi ile ünlenmiş bir oluşum. Yine benzer şekilde bir engelleme yapan Spamhaus, sonrasında büyük bir DDos saldırısı almış durumda.

Gelen saldırı sonrasında Spamhaus; küresel interneti yavaşlatacak büyüklükte olan siber saldırının arkasında Hollanda’dan hizmet veren Cyberbunker isminde bir şirketin olduğunu duyurdu. Doğu Avrupa ve Rusya “suç çeteleri” ile işbirliği içinde olduğu iddia edilen servis sağlayıcıya ait IP adreslerini kara listesine eklemesi ile başlayan saldırının büyüklüğünün 300Gbps seviyesine kadar yükseldiği bilgisi verildi. Normal şartlarda 50Gbps saldırının büyük olarak nitelendirildiği günümüzde 300Gbps büyüklüğündeki saldırı nedeniyle ülkeler arası linklerde doluluk yaşanmasına sebep oldu.

Spamhaus logoSaldırıda Spamhaus’un DNS (Domain Name System) sunucuları hedef olurken, dünya çapında 80’den fazla sunucusu bulunan Spamhaus farklı lokasyonlara hizmetini yaymaya devam ettiğini ve bu saldırıların onları yıldıramayacağını bildirdi.

Neden Yavaşladık?
İnternet bir otoyol olarak düşünülürse, yolun taşıyabileceği kapasiteden daha fazla aracın otoyola girmeye çalışması tüm otoyolda trafiğin sıkışmasına ve  km’lerce araç kuyruğunun oluşmasına sebep olacaktır. Yine ana yoldaki bu sıkışma sürücüleri alternatif yolları kullanmaya yönlendirecek ve alternatif yollarda da sıkışma meydana gelecektir.

Tasarımı gereği genelde ihtiyaç duyulan kapasite kadar oluşturulan ağlarda bu tip anlık ve büyük trafik artışı küresel internetin tamamını etkileyebilmekte…

Kaynak: daghan.net

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top