Taraf olmayan bertaraf “Olmaz”

Tarih: 17.06.2013 18:14 | Kategori: Genel | 45 gösterim

Yeni tip devrimin aracı olarak görülen sosyal medyanın gücünü oluşturan elektronik sistemleri düşünürsek; dijital sistemlerin bütününü oluşturan elemanlar için iki tip durum bulunmaktadır. Bir elektrik devresi ya açıktır, ya da kapalıdır. Yani elektiriksel anlamda bir devre ya 1’dir ya 0. İnsanları elektronik cihazlardan ayıran ise olaylara karşı akıl yürütebilmeleridir. Karar verme yetisi olan insanlar iki seçenekten de belirli oranda faydalanarak bir ortak çözüm üretebilirler. Eğer seçenekler 1 ve 0 ise biri 0.5 birileri 0.6 veya 0.99 tercih edebilir.

Ancak üçüncü yol olarak isimlendirilen bu faydalı çözüm oyun kurucu tarafından hoş karşılanmaz! Eğer bir oyun oynayacaksınız doğaldır ki sadece iki sonucu olan bir oyunu kurmak avantajlıdır. Oyunu kuran bu aşamada insanları sadece iki seçenek arasından seçime zorlamak için tarafların kutsalları dahil tüm araçları kullanarak kişileri bir seçime koşullar ve uzlaşı ortamının oluşmasını ortadan kaldırılır. Bu durum planlanabilir sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. İki taraf da kendi görüşü ve çözüm önerisiyle ölesiye özdeşleşir. Bir süre sonra kişi neredeyse tuttuğu düşünce olur, en masum eleştirileri bile kendi kişiliğine yapılmış bir saldırı gibi hissetmeye başlar. Bu ruh haliyle taraflar eş, arkadaş, iş ortağı bile olsalar ister istemez birbirleriyle zıtlaşırlar, egolar çarpışır. Hayat artık ya onlardır yada biz

Oyunu kuranın oyununu bozmak için sadece doğruları savunmak ve bir tarafın güdümüne girmemek yeterlidir. Bu daha objektif bir bakış açısı ile olayların irdelenmesi ve daha doğru sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Üçüncü bir yol bulunduğunda taraflar arasında bir birleşme ruhu ortaya çıkacak, çatışma kendiliğinden yok olacaktır.

Çözüm için;

  • Taraflar kendi varlıklarını fikirleriyle özdeşleştirmekten vazgeçmelidirler.
  • Taraflar, nasıl kendilerini kendi fikirlerinden bağımsız olarak algılıyorlarsa karşısındakileri de belli bir fikrin insanları olarak görmeyi terk etmelidir.
  • Taraflar konuya yaratıcı bir bakış açısıyla yaklaşmalıdırlar. İki tarafında yararlı çözümlerini birleştirmek, hatalı taraflarını ise reddetmeleri; yeni seçenek alternatiflerini doğuracaktır.

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top