Elektrik Alamıyoruz…

Tarih: 10.03.2013 20:30 | Kategori: Sektörel, Veri Merkezi | 133 gösterim

Türkiye’de 1990-2010 dönemindeki gelişmeler dikkate alındığında, mevcut enerji politikalarına göre 2035 yılında 2010 yılına göre, dünyadaki toplam birincil enerji arzının %47 oranında artacağı hesaplanırken Türkiye’de toplam birincil enerji arzının %117 artacağı hesaplanıyor.

Artan bu arzın nereden, nasıl karşılandığıda oldukça önemli. 1990-2011 yılları arasındaki 21 yıl incelendiğinde enerjide dışa bağımlılığın, birincil enerji arzında %52‘den %72‘ye yükselmiş olmasının önemli bir risk oluşturduğu da görülebiliyor.

Özellikle dışarıdan satın alınan doğal gaz ile elektrik enerjisi üretiliyor olması aynı zamanda stratejik riskleri de beraberinde getiriyor.

Hungary Russia Ukraine Gas

Tarihten bir not: “Rusya’nın Ukrayna ile yaşadığı sorunun ardından batı hattından aldığı gaz tamamen kesilen Türkiye, doğalgaz ile çalışan üç santralde üretimi azalttı ya da durdurdu. Rusya’dan sadece Mavi Akım hattından gaz çekişi yapılmasının ardından Ambarlı (B), Bursa doğalgaz çevrim ve Hamitabat santrallarında üretimine dün ara verildi. Ambarlı (A) santralinde de alternatif yakıt olarak fuel-oil’e geçildi. Hamitabat Çevrim Santrali’nde elektrik üretimi yüzde 50 oranında düşürüldü.” – Ocak 2009

Stratejik önemi ile elektrik enerjisinin hayat verdiği bilişim sistemlerindeki payı da her geçen gün artıyor. İnternet teknolojilerinin yaygınlaşması, devlete ait sistemlerin internet ortamına aktarılması (e-devlet) projesi kapsamında daha fazla işlemci gücü daha fazla elektrik enerjisine ihtiyaç duyuyor. Bilişim sistemlerine ihtiyaç arttıkça, sistemlerinin barındırıldığı veri merkezlerinin, internet erişimden sonraki en önemli gider kalemini de elektrik enerjisi oluşturuyor. Bu bağlamda enerjide maliyetlerin düşürülmesinin, bilişim sektörünün ve ülkemizin büyümesine büyük katkı sağlayacağını da dile getirmek çok yanlış olmasa gerek…

Üretimi desteklemek amaçlı 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 1. maddesi kapsamında sanayi işletmelerine verilen “sanayi sicil belgesi” sonrası işletmelerin enerjiyi %27’ye varan oranda indirimli alması mümkün. Ama? Aması verilen bu enerji indirimini alabilecek şirket tanımı bilişim firmalarını kapsamıyor. Uygulamanın bilişim firmaları ve veri merkezlerinin kapsam dışı bırakılması muhtemelen kanunun eskiliğinden kaynaklanıyor. Hal böyle olunca da özellikle veri merkezleri için uygun fiyatla enerji alınması mümkün olamıyor.

Bu konudaki söylemleri mümkün olan her platformda dile getirmeye devam ederken, geçtiğimiz günlerde Tübifed yönetimi vasıtası ile Sayın Bakan’a veri merkezi sektörünün sorunları ile ilgili sorunları ve taleplerimi iletme şansı yakaladım. Kendilerine ilettiğim talepler ile yakından ilgilenen Bakanımız, taleplerin bir dosya haline getirilmesini de istediler.

Yine veri merkezi sektörünü yakından ilgilendiren bir diğer talebim ise öiv ile ilgili oldu. İnternet erişimine son kullanıcı veya servis sağlayıcı olduğuna bakılmaksızın uygulanan %5 oranındaki özel iletişim vergisi ile ilgili olarak da güzel haberleri kısa süre önce duyduk.

İnternet erişiminde öiv’nin kalkma ihtimali gibi sevindirici haberler sonrası avrupa ile olan iletişim yarışında bizi, daha rekabetçi fiyatlar vermek konusunda şimdiden yüreklendirdi.

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top