Twitter Yasaklandı!

Tarih: 21.03.2014 03:10 | Kategori: Sosyal Medya | 117 gösterim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa’da gerçekleştirdiği mitingin akşamında Twitter’a Türkiye’den erişim engellendi. Yasaklama sonrasında Twitter’da #TurkeyBlockedTwitter etiketi ile tepkiler dile getirilmeye başlandı.

İlk engelleme DNS ile yapıldı.

DNS yöntemi ile erişimi engellenen Twitter’a farklı DNS IP adresleri kullanılarak erişim mümkün olsa da IP engelleme yöntemi ile de erişimin tamamen kesilmesi yönteminin kullanılabileği düşünülüyor. Bu yöntemde kullanıcıların site adreslerini IP adreslerine çeviren sisteme müdehale edilerek farklı bir IP adres çözümlenmesi sağlanarak erişim engellenmeye çalışılmakta.

twitter engelleme mahkeme karari

SMS kullanarak twit göndermek mümkün.

Twitter resmi hesabı yaptığı açıklamada Mısır’da yaşanan engelleme sonrasında olduğu gibi Twitter’ın SMS ile kullanılabileceği konusunda bildirimde bulundu.

Bildirime göre; Avea ve Vodafone’dan 2444’e, Turkcell’den 2555’e START mesajı göndererek SMS üzerinden Twitter kullanmaya başlayabilirsiniz.

twitter sms

Twitter kapatılma haberi uluslararası medyaya taşındı.

Twitter erişim engelleme haberi uluslararası boyutta yayılmaya devam ediyor. Reuters geçtiği haber sonrası BBC, CNN International konuyla ilgili bir haber yayınladı.

cnn-twitter-news

Kapatma haberini uzaydaki adam bile duydu!

Koichi WakataGeçtiğimiz günlerde NASA, bilimin sınırlarını aşmak amacıyla astronotların yaşadığı ve çalıştığı uzay laboratuvarından  naklen yayın yaptı. NASA ve National Geographic işbirliğinde gerçekleştirilen ve iki saat süren yayında, uzay istasyonuna ve uzaydan manzaralara yer verildi. Bugün  Koichi Wakata, uzaydan çektiği Türkiye fotoğrafını paylaştıktan sonra kendisine kapatılma haberi iletildi ve bu fotoğrafı Türk kullanıcıların göremeyeceği bilgisi paylaşıldı.

TİB’den Twitter açıklaması

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, vatandaşların şikayetleri üzerine, Twitter’da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararları verildiğini bildirdi.

Vatandaşların şikayetleri üzerine, Twitter’da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararlarının verildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu kararlar, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na ulaşmış ve başkanlığımız tarafından içeriğin çıkarılması Twitter’dan istenmiştir. Ancak, mahkeme kararlarının uygulanması hususunda tüm iyi niyet çabalarımıza karşılık Twitter bu kararlara duyarsız kalmış ve mahkeme kararlarını tanımamıştır. Yurtdışı merkezli söz konusu internet sitesi Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin vermiş olduğu kararları yok saymıştır.

Bu nedenle, vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerinin önlenmesi için başka bir seçenek kalmadığından mahkeme kararları doğrultusunda Twitter’a erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmıştır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde mahkeme kararlarını uygulamakla yükümlüdür.”

Açıklamada, “yurtdışı merkezli söz konusu internet sitesinin, Türk mahkemelerinin kararlarına uyarak hukuka aykırı içerikleri çıkardığı takdirde, tedbir amaçlı uygulanan erişimin engellenmesine son verileceği” bildirildi.

Twitter IP adresi engellendi – 22 Mart

22 Mart sabah 08:00 saatlerinde Google ait 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 alternatif DNS adreslerinin engellenmesi ile ortaya çıkan teknik sorunlar sorunlar sonrasında Google DNS’lerine erişim açılırken bu seferde Twitter’a ait IP adreslerine engelleme yapıldı.

IP adresleri izlemesi yapıldığında erişimin Türkiye dışına çıkamadığı gözlemlenmekte.twitter-ip-erisimi-engellendi

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top