Veri merkezleri enerji teşviğini bekliyor!

Tarih: 26.01.2017 13:07 | Kategori: Genel | 13 gösterim

Hükümet kanadından internetle ilgili yasaklama, yavaşlatma dışında haberler duyuyor olmak şaşırtmaya devam ediyor.

KHK ile gelen “Veri Merkezi” teşviki

Daha önceleri Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından duyurulan teşvikler sonrasında, Başbakan tarafından veri merkezlerine %30 enerji teşviği konusunda da bir açıklama yapıldı. Başbakan Binali Yıldırım tarafından veri merkezlerinin elektrik kullanımı ile ilgili şunları söyledi:

“Çağrı ve veri merkezlerine verilecek destekler. Müsait kamu binalarını öncelikle tesis edeceğiz. Ayrıca iletişim alt yapısı devlet tarafından yapılacak. Personelin eğitilmesi için kişi başına 2500 lira destek vereceğiz. Veri merkezleri için en büyük maliyet enerji maliyeti. İçerinin soğuk tutulması gerekiyor. Bilgiliere zarar gelmemesi için soğuk tutulması lazım. Veri merkezlerinde kullanılan elektriğin yüzde 30’unu devlet karşılayacak. Ama bu az olmuş. Burada 50 – 50 yapalım. Bir daha ki sefere 50 olsun.”

Veri merkezleri neden önemlidir bu konuda daha fazla açıklama yapmaya gerek yok. Bu alanda yapılacak her tür iyileştirme başımız gözümüz üzerine. Ancak açıklamada işi bilenleri düşündüren bazı detaylar eksik. Öncelikle daha önceki açıklamalarda olduğu gibi çağrı merkezleri ve veri merkezleri aynı cümle içinde kullanılıyor. Bu iki hizmet alanı birbirinden tamamen farklı olmakla birlikte tek ortak noktaları ikisinde “Merkez” ile bitiyor olması.

Veri merkezinin elektrik faturasının yüzde 30’u devletten
Veri merkezinin internet ve elektrik olmak üzere en büyük iki masraf kaleminden birinde yapılacak bu teşvik sevinçle karşılandı. Ancak sanayi sicil belgesi verilmediği için enerjiyi sanayiye göre pahalı almakta olan veri merkezleri için bu bir indirim değil, hak ettiğinin alınması olarak görüldü. Yani alınamayan indirim teşvikle sağlanmış olacaktı. Ama bu sevinçte yerini detay açıklamar ile hüzne bıraktı.

Ülkemizde bilgi teknolojileri konusundaki mevzuatı düzenlemek için faliyet yürüten BTK’nın bu güne kadar “Veri merkezi kimlerdir?, standartları nedir?” konusunda bir çalışma ve lisanslama modeli oluşturmadı. İş böyle olunca sanki Türkiye’de bu alanda hizmet veren yüzlerce şirket varmışçasına imkandan kimsenin faydalanmaması üzerine bir model geliştirildiği görüldü.

Teşviği kimler alacak?

İndirim haberi sonrasından ulaşan detaylarda ise bu %30 enerji teşviğin detayları ortaya çıktığında ise haberin verdiği heyecan yerini üzüntüye bıraktı

5’İ MERKEZ TOPLAM 23 İL

Program kapsamında Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 23 ile kapsıyor.

1) Elazığ merkezli Malatya, Adıyaman, Tunceli, Bingöl illeri.
2) Erzurum merkezli Erzincan, Gümüşhane, Bayburt illeri.
3) Van merkezli Hakkari, Muş, Bitlis illeri.
4) Kars merkezli Ardahan, Ağrı, Iğdır illeri
5) Diyarbakır merkezli Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak illeri.

Kategorisizlikten dolayı mecburen servis sağlayıcı ruhsatı almak zorunda kalan veri merkezleri ise tüm cirosundan BTK’ya pay ödemeye devam ediyor. Yani yurtdışı ile rekabette enerjiyi pahalı alıyor, döviz nedeniyle cihaz alım finansmanında sıkıntı yaşıyor, hizmet sektöründe olduğu için yüksek vergi veriyor ve üzerine BTK’ya toplam cirosundan pay vermeye devam ediyor.

Türkiye’de gerçek anlamda veri merkezi hizmeti sunan bir elin parmakları kadar veri merkezi olduğuna göre %30 gibi gibi bir teşvik yetersiz görünüyor. Kim veri merkezi bilinmediğine göre bu %30 teşviği kimler alacak? Veri merkezinde kullanılan tüm enerji bu amaçlamı kullanılıyor, veri merkezi bir alışveriş merkezinden mi enerji satın alıyor?

Heyecan verici teşvik haberleri heyecan yaratsa da detaylarının açıklanmaması kısa süreli bir yüz gülümsemesine sebep oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top