AKBANK Sistemleri Çöktü!

Tarih: 27.03.2017 15:44 | Kategori: Siber Güvenlik | 800 gösterim

27 Mart 2017 saat 10:00 itibari ile AKBANK sistemleride problemler yaşanmaya başlandı.

Sanal POS hizmetleri dahil olmak üzere hizmet veremeyen AKBANK‘ın internet sitesi de hizmet veremediği gibi, mobil cihazlardan, pos makinalarından ve ATM’lerden işlem yapmak isteyenler hatayla karşılaştı. Başlangıçta siber saldırı olarak yorumlanan teknik problemin ilerleyen saatlerde sistemsel bir arıza olduğu konusunda bilgi verildi.

AKBANK tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Teknik sebepler ile banka içi sistemlerimizde geçici kesintiler yaşanmaktadır. Konu ile ilgili ekiplerimiz çalışmakta olup, en kısa zamanda hizmetlerimiz kesintisiz olarak devam edecektir” denildi.

Ancak olayın farklı bir yönünde AKBANK çalışanları bir süredir aşırı performans baskısı altında çalıştırıldıkları konusunda şikayet ederek greve gitmek isteselerde OHAL nedeniyle bakanlar kurulu tarafından alınan grev yasağı nedeniyle mümkün olamıyor.

AKBANK GREV’i hakkında basın açıklamasını okuyan Eylem Akçay;

AKBANK’ta grevin Cumhurbaşkanı ve bakanlar tarafından ertelendiğini söylerken “Akbank da zaten hazır olduğu bu kararla ilgili olarak hemen açıklama yaptı. Hazırdı, zira toplu sözleşme görüşmeleri geçen yıl Temmuz başında başlamış, Kasım’da ise ‘Bakanlar kurulu’ alakasız olsa da OHAL’den yararlanarak bir KHK ile alelaacele bankacılıkta ‘grev erteleme’yi yasaya eklemiştir” diye konuştu. “Grev kararı, ‘ertelenmiş’ olsa bile ciddi bir uyarı niteliğindedir” diyen Akçay, “Finans sektörü ayağını denk almazsa bir süre sonra isterse bizzat Sabancılar hükümeti kurmuş olsun, herhangi bir bakanlar kurulu herhangi bir grevi erteleyecek gücü bulamaz. Grev yasaklarıyla savunduğunuz ekonomi kendi ekonominizdir, ülkenin değil. Bu ekonomiyi ayakta tutmak için bundan sonra daha fazla yasaklamaya ve daha fazla baskıya ihtiyaç duyacaksınız. Ta ki gerçek ekonominin sesi ve sözü bastırılamaz hale gelene kadar” dedi.

Çalışma koşullarına da değinen Akçay, “Kârını enflasyonun 6 katı kadar artıran Akbank, sektörde birinci bankadır. Çünkü her Akbank çalışanı iki kişilik iş yapmaktadır. Diğer bankalarda şube başına 20 kişiyle çalışılırken Akbank’ta 15 kişiyle çalışılmaktadır. Buna rağmen bankanın çalışan başına düşen kârı, 0,250 ile diğer bankaların iki katıdır. Akbank’ın ekonomisi az sayıda çalışanın, çok yoğun çalışmasına dayanır” dedi.

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top