Amazon servislerine erişim engellendi mi?

Tarih: 11.04.2016 11:58 | Kategori: Regülasyon | 603 gösterim

İşletmelerin sağlamlığı ve multi lokasyon olması nedeniyle tercih ettiği Amazon servislerine Türkiye’den erişimde problemler yaşanmaya başlandı.

Aynı zamanda Amazon altyapısını kullanan wetransfer, dropbox gibi internet sitesi ve hizmetlerine erişimde benzer şekilde erişim problemleri yaşanmakta.

Başta bir çok şirketin en önemli enstrumanı olan slack olmak üzere, bir çok servisin (podio) bugün itibariyle Türk Telekom ağından ulaşılamıyor. Problemin Amazon üzerinde barınan bir site veya servise yönelik yapılmak istenen bir erişim engelleme nedeniyle yaşandığı düşünülüyor.

Bununla birlikte bulut bilişim servislerinin önemi bir kez daha ortaya çıkarken, Türkiye’de gerektiği şekilde önem verilmeyen veri merkezi teknolojilerinin önemi bu tip olaylar ile bir kez daha gündeme geliyor. Ülke içinde gerek regülatif düzenlemeler gerek maliyetletin yüksekliği nedeniyle hak ettiği kadar gelişemeyen veri merkezi sektöründe, içeriklerin yurtdışında barındırılması aynı zamanda güvenlik zafiyetlerinin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Türkiye’ye yönelik servis ve hizmet üretenlerin, ürettikleri servisleri yurtdışında barındırmayı tercih etmeleri nedeniyle bugün yaşandığı gibi yurtdışı kaynaklı bir erişim probleminde veya engellemede, ülkemize hizmet sunan bu servisler direkt olarak durumdan etkilemekte.

Amazon AWS nedir?
Amazon İnternet Hizmetleri şirketi tarafından 2006 yılından bu yana aktif olan bir bulut bilişim servisidir.

Çok uzun zaman önce bulut bilişimin temelleri atıldığında Amazon bu konuda liderlik misyonu ile yola çıkmış ve kısa zamanda fazla iş başarmıştır. Geliştirdiği API’ler ve SDK’ler sayesinde kullanımı kolay ve kendi sistemlerinize entegrasyonu, rakiplerine nispeten daha kolay bir hal almıştır.

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top