1 Milyon Sermaye Şartında Gelişme!

Tarih: 23.08.2016 11:34 | Kategori: Regülasyon | 1520 gösterim

BTK tarafından oluşturulan yeni şartlara göre internet servis sağlayıcılığı hizmeti veren şirketlerin ödenmiş sermayesinin 1 Milyon TL‘ye yükseltilmesi talep edildi. Bu talep ile ilgili olarak bir çok servis sağlayıcı zor durumda kalırken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan yapılan yönetmelik değişikliği ile iflasın eşiğine gelen işletmeci, yetkililerden yönetmeliğin düzeltilmesini isteyerek kararın durdurulması için yasal süreç başlatmıştı.

Balıkesir’de telekomünikasyon sektöründe hizmet veren Databirnet Genel Müdürü Halil Onuk, yönetmelik ile kendilerinden 1 milyon TL sermaye istendiğini iddia ederek, böyle bir bütçeye asla sahip olamayacaklarını söyledi. Konuyu yargıya taşıyan Halil Onuk, “AB uyumu kapsamında 5809 sayılı kanunla getirilen ‘Telekom pazarına girişte kolaylaştırma’ düşüncesinin tam tersine dönüştürüldüğünü görüyoruz. Açıkçası BTK pazarda yer alan sektörlere ya 1 milyon TL sermaye koy ya da iş yerini kapat diyor. Bu yapılan yönetmelik değişikliğinde alternatif telekomünikasyon firmalarına kapıyı gösteriyor. Araştırma ve yeniliklere dayalı en önemli sektörlerden birisi olan elektronik haberleşme sektöründe, bu düzenlemeler sonrası Türkiye’ye özgü, yerel aktörlerin çıkması neredeyse imkansız hale gelecektir” dedi.

Databir’in yürütmeyi durdurma talebi ile ilgili olarak Ankara 2. İdare Mahkemesi BTK’ya 30 gün süre vererek bu talebin neye dayanılarak istendiğinin detayını talep etti.

btk-sure-istendi

Bunlarda Var:

Yorum

  1. Selçuk Tümen dedi ki:

    BTK eski başkanları veya üst düzey yöneticiler göz altına alınırken bu dönemde verilmiş kararların tekrar gözden geçirilmesi gereklidir. Ciddi manada içeride Fetö örgütü tarafından yapılanma tespit edilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top