Fosil yakıtlı araçların satışı yasaklanıyor!

Tarih: 15.06.2016 10:32 | Kategori: Teknoloji | 2979 gösterim

Norveç’ten sonra Almanya’da benzin, mazot, gaz gibi fosil yakıt kullanan araçların satışı engelleyecek!

Tüm dünyada hızla yaygınlaşan elektrikli araç teknolojisi ile birlikte çevreye önem veren ülkeler, elektrikli araç kullanımını desteklemeye başladılar.

Almanya tarih verdi: Benzinli otomobiller resmen yasaklanıyor

Ülke çapında karbon dioksite karşı savaş açan hükümet, ilk neşteri otomotiv sektörüne vurdu. Hükümet yetkililerinin açıklamalarına göre, 2030 yılına kadar tüm otomobiller sıfır emisyon değerine sahip olmak zorunda. Bu da benzinli otomobillerin yasaklanması veya bir diğer deyişle elektrikli otomobillerin zorunlu hale gelmesi demek. BMW’nin elektrikli otomobil üretme konusunda artık söz sahibi olmaya başladığı, Daimler’in yeni elektrikli şasi mimarisini tanıttığı, Volkswagen’in kendini aklamak için yeni elektrikli konseptler sergilediği ülkede bu karar pek de sürpriz sayılmaz.

Ancak elektrikli otomobiller ülkede benzinli ve dizel otomobillerin yanında hala çok küçük bir azınlık konumunda. Trafiğe kayıtlı 130 bin hibrit ve 25 bin tamamen elektrikli otomobil bulunurken, 30 milyon benzinli ve 14,5 milyon dizel otomobil Almanya yollarını işgal etmeye devam ediyor. 2020 yılına kadar karbon emisyon değerini yüzde 40’a kadar düşürmeyi planlayan hükümet, bu uğurda elektrikli otomobil satışlarını artırmak için teşvik çalışmalarına başlayacak.

Dünyanın ekolojiyi koruma konusunda en ilerici ülkelerinden biri olma yolunda başarısını devam ettirmek isteyen Norveç, önümüzdeki on yıl içinde tüm fosil yakıt kullanan araçların satışını yasaklamış olacak.

Siyasi taraftan da desteklenen bu karar ile 2025 yılında elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Elektrikli araç oranı halihazırda yüzde 24 olan Norveç bu alanda dünyada ilk sırada yer alıyor. Yani bu hamle Norveç için diğer ülkelere nazaran biraz daha kolay ancak yine de bu yasa oldukça büyük bir adım.

Bu girişimin gerçekten işe yarayabilmesi için Norveç pazarında sunulan elektrikli araç oranının ciddi şekilde artması gerekiyor. Ancak neredeyse tüm otomobil üreticileri 2020’ye kadar elektrikli araç seçeneklerini genişletme planları yapıyor. Bu durum yasanın işlemesine de yardımcı olacaktır.

Daha önceden de Hollanda hükümetinde 2025’e kadar elektrikli olmayan araç satışını yasaklamak gündeme gelmiş ama parlementoda anlaşma sağlanamamıştı. Aynı şekilde Hindistan da 2030’a kadar tüm filosunun elektrikli olmasını değerlendirdiğini gündeme getirmişti.

Elektrikli olmayan araçlara olası 2025 yasağı ile ilgili olarak, ABD’li elektrikli otomobil şirketi Tesla Motors CEO’su Elon Musk, twitter hesabından şu açıklamayı yaptı.

elon_musk_norvec

Norveç’in aldığı bu kararı twitter hesabından ilk duyuranlardan olan ve Norveç’i kutlayan Musk, TESLA şirketi ile elektrikli araçlar konusunda lider ve öncü teknolojiler üretmeye devam ediyor…

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top