İzinsiz reklam devri kapandı!

Tarih: 01.05.2015 17:06 | Kategori: Internet | 110 gösterim

Düşük sermaye ile kurulabilen call center iş alanı Türkiye’de büyük ilgi gördü. IP telefon sistemlerinin yaygınlaşması, arama maliyelerinin düşmesi, call center şirketlerinin sayısında patlamaya sebep oldu. Ev dışında çalışma imkanı bulunmayanlara da istihdam yaratması açısından sevindirici bir gelişme olarak görülen arama merkezleri, bir süre sonra rahatsızlık veren tele pazarlama silahlarına dönüştü.

Arama merkezi sayısı arttıkça elde edilebilecek kar oranı düşerken, bir arama merkezi çalışanı sabah internet aboneliği için telefonu tuşlar iken az sonra dijital uydu platformu için “Bedava Üyelik Kazandınız” aramaları yapıyor, kalan vaktinde ise bitkisel ürün tanıtımı yapmak durumunda kalıyordu. Aslında arayan ve aranan aynı kişiler olmasına rağmen bilindik mücadeleler veriliyor ve her bir şirket veya ürün için “numaramı nereden buldunuz” tartışmaları yaşanıyordu.  İhtiyaç olan numaraların temini genelde abonesi yüksek büyük şirketlerin müşteri veri tabanlarından çalışanlar tarafından sızdırılıyor veya GSM operatörleri tarafından aranan kriterlere uygun numaraların satışı gerçekleştiriliyordu. Yine internet üzerinden satın alınabilen e-posta adresleri ile de spam e-posta gönderimi yapılabiliyordu.

Kayıt olunmayan yerlerden gelen bu aramalar tüketicileri çıldırtırken, bir kez numarasını bu sisteme kaptıranın kurtulması maalesef mümkün olamıyordu.

1 Mayıs 2015 tarihi itibari ile uygulamaya başlanan “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” ile artık izinsiz gönderim devri kapanmış oldu. Bu tarih itibari ile izin vermediğiniz yerlerden reklam gönderimleri yapılıyor ise işte izleyeceğiniz yöntemler…

Şikayetin Hazırlanması:

 • İzinsiz SMS: Kısa mesaj yoluyla yapılan ticari iletişimde; şikayetçinin telefon numarası, şikayetçinin abonesi olduğu GSM operatörünün adı, şikayete konu iletiyi gönderenin numarası, bu numaranın bulunmaması halinde marka ve işletme adı gibi alfanumerik bilgisi, iletinin gönderilme tarihi, saati ve içeriği ile esnaf veya tacir olmaları halinde bu bilgisine yer verilir.  İletinin yazılı veya görsel bir örneği başvuruya eklenir.
 • İzinsiz E-Posta: Elektronik posta yoluyla yapılan ticari iletişimde; şikayetçinin elektronik posta adresi, şikayetçiye elektronik posta hizmeti sağlayan işletmenin adı, şikayete konu iletiyi gönderenin elektronik posta adresi, iletinin gönderilme tarihi, saati ve içeriği ile esnaf veya tacir olmaları halinde bu bilgisine yer verilir. İletinin yazılı veya görsel bir örneği başvuruya eklenir.
 • İzinsiz Arama: Sesli arama yoluyla yapılan ticari iletişimde; şikâyetçinin telefon numarası, şikâyetçinin abonesi olduğu GSM veya sabit hat operatörü adı, şikayete konu iletiyi gönderenin numarası, bu numaranın alınamaması halinde marka ve işletme adı gibi bilgisi, iletinin gönderilme tarihi, saati ve içeriği ile esnaf veya tacir olmaları halinde bu bilgisine yer verilir.
 • Diğer elektronik iletişim araçları ile yapılan ticari iletişimde, iletişim aracının türüne bağlı olarak gerekli bilgilere yer verilir.

İzinsiz gönderim şikayeti nereye yapılır?

 • Şikayet başvuruları, izinsiz mesajın alıcısının ikametgahının bulunduğu yerdeki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüğüne yapılır.
 • Şikayetler yazılı olarak ıslak imzayla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden güvenli elektronik imza ya da mobil imza yoluyla İl Müdürlüğüne yapılabilir.

İzinsiz reklam başvurusu için başvuru süresi

 • Şikayet başvurusu, ticari elektronik iletinin gönderildiği tarihten itibaren en geç 6 ay içinde yapılır. Şikâyetçi ancak kendisine ait elektronik iletişim adreslerine gönderilen iletilere ilişkin şikâyette bulunabilir. Bu maddede yer alan şartları taşımayan başvurular İl Müdürlüğünce işleme konulmaz.

Şikayet sonrası süreç nasıl işler?

 • İl Müdürlüğü tarafından, hakkında şikâyet bulunan hizmet sağlayıcı tespit edilir. Konuya ilişkin bilgi ve belgeler ilgilisinden temin edilerek şikâyet sonuçlandırılır. Ancak, gerekli hallerde İl Müdürlüğünce denetim için görevlendirilen personel tarafından yerinde denetim yapılabilir.
 • Hizmet sağlayıcı, İl Müdürlüğü tarafından söz konusu şikâyetle ilgili olarak talep edilen bilgi ve belgeleri, bu talebin tebliğinden itibaren 15 gün içinde teslim etmekle yükümlüdür. Gerekli hallerde bu süre bir defaya mahsus olmak üzere 15 gün uzatılabilir. Aksi takdirde, hizmet sağlayıcıya Kanunda öngörülen idari para cezası uygulanır.
 • İl Müdürlüğü, hizmet sağlayıcının doğrudan tespit edilmesine imkân bulunmadığı hallerde, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile elektronik haberleşme hizmeti sunan işletmecilerden bilgi ve belge talep edebilir.
 • İşletmelere, ihlal halinde bin TL’den 15 bin TL’ye kadar ceza verilirken onaysız olarak bir defada birden fazla ileti gönderilmesi halinde, ceza üst limiti 50 bin TL olacak.

Çıkış işlemi kolay ve ücretsiz olmalı!
izinsiz-sms-gonderimYeni yasal düzenlemeyle ticari elektronik ileti, alıcıya ancak önceden onayı alınmak kaydıyla gönderilebiliyor. SMS’lerin yanı sıra telefon, çagrı merkezi, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler ve elektronik posta vasıtaları da onay kapsamı içinde.

Dahil olmadığınız bir listeden çıkış için SMS bedeli ödeyerek çıkış talep edilmesi uygulama esasına da aykırı. Ret bildirimi kolay ve ücretsiz olmak zorunda!

“Duyuru almak istemiyorsanız hayır yazın” gibi mesajlara cevap verme yükümlülüğü bulunmadığı gibi  bu konuda “sessizlik” red anlamı taşımakta…

İlk bakışta arama merkezleri, sms satan operatörler veya e-posta gönderici şirketler açısından mali bir kayıp gibi görülsede sevimsiz bir pazarlama yönteminin terk ediliyor olması buradaki bütçenin daha yaratıcı alanlara kayması açısından sevindirici.

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top