LG Smart TV’de dahili uydu alıcısını (tuner) kullanmak

Tarih: 28.02.2016 15:49 | Kategori: Teknoloji | 16318 gösterim

Evimizdeki televizyonlar akıllandıkları ölçüde esas görevleri olan televizyon izleme işinden uzaklaşıyorlar. Akıllı televizyonlar internet gezgini(browser) özellikleri ile bize büyük ekranda sörf zevkini yaşatıyor, hatta üzerlerindeki kameraları ile görüntülü görüşme dahi yapabiliyoruz. İnternete bağlı olmaları sayesinde izleyeceğimiz içeriği biz belirleyebiliyoruz. Akıllı televizyonlarımız; Youtube, netflix veya medya sunucularına bağlanarak sınırsız kaynakları bize, bizim istediğimiz saatte sunuyor.

Ayrıca dahili uydu alıcısı ile birlikte gelen akıllı tv modellerinde harici bir uydu alıcı kullanılması da gerekmiyor. Ancak bu özellik D-smart, Digiturk gibi şifreli yayın yapan platform aboneleri için pek kullanılamayan bir özellik olabiliyor. Platforma özel kanallara erişim için platformların verdiği uydu alıcıları kullanmak iki taraf için işleri kolaylaştırıyor ama beraberinde bir sürü kablo karmaşasını beraberinde getiriyor ve smart tvlerin izlediğini kaydet gibi özelliklerden de mahrum kalıyorsunuz. İzlediğini kaydet DVR işi platformların tahsis ettiği recieverlar ile yapmak isterseniz daha nitelikli uydu alıcıların kullanılması gerektiğinden bu hizmet için ek bedeller talep edilebiliyor.

Akıllı televizyonun aklını zorlayalım. d-smart cam modulu
Digiturk’ü HD Plus kutusu ile kullanırken, dsmart cam modül hizmeti olduğunu görerek geçiş yaptım. Kurulum için gelen teknik servisin modülü aktif edememesi ve kanal sıralamasını bizim yapmamız zorunda olmamız nedeniyle, servisinde kutu yönündeki motivasyonu ile hizmeti reciever ile kullanmaya başladım. Dijital uydu alıcılarında bulunan yuvalara takılan, dijital platformların şifreli yayınlarını çözmeye yarayan çözücü cihazlara cam modül denilmektedir.

Kutuyu incelediğimde d-smart reciever arkasında yer alan ethernet portu ne işe yarıyor? veya uydu alıcı USB portuna disk bağlayarak yayınları kayıt edebilir miyim? dediğimde karşıma hep değişim ve ek paket üyelikleri çıkınca üyelikte reciever kullanmanın anlamsızlığını bir kez daha anlamış oldum.

Uydu alıcı gitti, d-fix geldi. Peki şimdi ne olacak?

dfix_modul

D-Smart D-Fix modülü ile smart tv’de reciever kullanımına gerek kalmıyor.

Teknik servisin değişimi sonrası uydu sinyal kablosu direkt olarak televizyonun lnb girişine, d-fix modülü de modül yuvasına takıldı. Uydu alıcılarında şifreli TV ve radyo yayınlarını çözebilmek için modül ile abonelik sonucu yayıncı firma tarafından temin edilen smartcard birlikte kullanılmakta.

Smartcard da; Abonenin kimlik numarası, hangi kanalları izleyebileceği, hangi tarihten hangi tarihe kadar izleme hakkı olduğu, ayrıca ne gibi ilave masrafları olduğu gibi bilgiler yer almaktadır. Şifreli kanalların açılabilmesi için merkezdeki bilgilerle karttaki bilgilerin birbirini tutması gerekmekte.

Herşey çok güzel kanal sıralaması dışında!
Televizyon üzerinde kanal taraması sonrası 1000’den fazla diğer platformlara ait bizim izleyemeyeceğimiz şifreli kanallar, yayında olmayan kanallar ve sırasız bir yerleşim ile sistem hazır hale geldi. Televizyonun menüsünde bir kanal düzenleme imkanı olsada 1000 kanalın yerleşimini yapmak gerçekten stresli olacaktı. LG smart tv sıralı Türksat kanal listesi nasıl yüklenir? sorusu üzerinden yaptığım aramalarda LG televizyonlarda bir servis menüsü olduğunu ve kumandadan bu menüye ulaşılarak USB ile kanalların yüklenebileceğini gördüm. Modellere göre farklılık gösteren bu özellik maalesef benim kanal listesi düzenlemeye çalıştığım LG47LM660S-ZA modeli için geçerli olmalı. Muhtemelen LM660 modeli yazılımı diğer serilerden farklı olduğu için kumanda üzerinden servis menüsüne ulaşmam mümkün olmadı.

IR Led ile LG smart tv servis menüsüne erişim.
Yaptığım kısa araştırmada bu model televizyonlarda servisin sahip olduğu özel bir kumanda yardımı ile menünün açılabildiğini öğrendim. elimizde bu kumanda olmadığına göre o kumandanın televizyona göndereceği IR sinyali taklit ederek menüye ulaşabilirdik.

Ir_led

Hazırladığınız IR led’i ses dosyasını çalarken aynı tv kumandası gibi  Tv’ye yöneltmeyi unutmayın.

Bunun için ise ihtiyacımız bir infrared led, ses kablosu ve IR led’in doğru sinyali gönderecek ışığı üretebilmesi için bir ses dosyası olacak. Dizinde yer alan serv-InStart.wav dosyası ile servis ekranına ulaşım mümkün oluyor.

Led bağlantısında kulaklık kablosunun sağ sol ses çıkışları led’in pozitif ucuna, saçaklı kablo kısmı ise negatif kısma bağlanarak işlem tamamlanıyor. led bağlantılarında ledin içine baktığınızda bir uç diğerinden büyük olup, daha büyük olan taraf negatif bağlantı yapmanız gereken uç olacaktır.

Ayrıca IR özelliği olan cep telefonlarına yüklenebilecek yazılım yardımı ile de servis menüsü açılabiliyor. Bu kaynaktan diğer menü ulaşım yöntemlerini detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

LG servis menüsüne ulaşıyoruz.
Hazırladığımız kabloyu ses dosyası çalabilen bir cihazın kulaklık girişine takıp ses dosyasını çaldığımızda karşımıza servis menüsüne ulaşım için bir şifre ekranı çıkıyor.
lg-sifre

Şifre olarak 0413 girildikten sonra lg smart tv’nin her tür ayarına ulaşabileceğiniz servis ekranına ulaşım sağlanıyor.

lg_servis_menusu

Bu ekrana ulaştığımızda tekrar kumandadan settings tuşuna basarak ilerliyoruz ve installation menu‘ye ulaşıyoruz.

lg_installation_menu

TV Link-Loader menüsünü seçiyor ve USB yükleme ekranına ulaşıyoruz.

lg_recieve_from_usb

Açılan ekranda Send to USB seçerek, USB aktarım ekranına ulaşıyoruz.

send_to_usb

Aktarım işlemi sonrası USB içine ayarlarımız aktarılmış oluyor. Bu aşamadan sonra aktardığımız dosyayı ChanSort ile açarak düzenlemeyi yapıyoruz.

Düzenleme yapılan ChanSort yazılımına https://github.com/PredatH0r/ChanSort adresinden ulaşılabiliyor.

chansoft

Düzenleme sonrası USB ekranına kadar gelerek değişim yaptığımız dosyayı recieve from USB seçeneği ile geri yüklüyoruz.

lg_recieve_from_usb2

 

BONUS: Burada düzenlenmişi var!
1-2 gün boyunca beni uğraştıran tüm bu süreç için dsmart’a uygun olarak hazırladığım lg kanal listesi aşağıdan download edilerek USB’ye yükleyebilir ve ChanSort ile düzenlemeye gerek kalmadan sıralı bir kanal listesine sahip olabilirsiniz. Dosya hazırlanma tarihi 27 Şubat 2016 olup, LG LM660S modeli ile uyumludur. Daha sonraki ufak düzenlemeleri TV üzerinden gerçekleştirmek 1000 adet kanalla uğraşmaktan daha kolay olacaktır.

Şubat 2016, dsmart LG Kanal listesi: xxLM660S-ZA00002.TLL

Bunlarda Var:

22 Yorum

 1. Mustafa YILDIX dedi ki:

  Çok teşekkürler, müthiş bir çalışma olmuş.

 2. my dedi ki:

  D- smart a göre nasıl sıralandı. Hocam Normal tv ye göre sıralama var mıdır?

  • Dağhan dedi ki:

   D-Smart ilk sıradaki kanallarda sinema ve dizi kanalları olduğu için sıralamayı buna göre gerçekleştirdim. Anlatılan yöntem ile ilk kanalların sırası değiştirilebilir veya silinebilir.

 3. my dedi ki:

  xxLA691S-ZA00001 için denedim listeyi kabul etmedi. Başka sürüm olmaz mı?

  • Dağhan dedi ki:

   Benim LM660 serisi için bu listeyi oluşturma sebebimde uyumsuzluktu. Tv’den dosyayı USB’ye çekip, buradaki dosyayı ChanSort üzerinden referans gösterip uyumlu bir liste oluşturulabilir.

  • Türker dedi ki:

   Diğer lg modelleri için uyarlamayı nasıl yapacağız Chansort’ta?

 4. Nosferatu dedi ki:

  Merhaba bilgi ve anlatım için teşekkürler. WebOs tv min servis menüsüne girdim ancak sizin verdiğimiz dosyayı yüklemek istediğimde ” Broadcast Country is diffrent ” haftasını alıyorum. Sizin tv niz ayarlılarında hangi ülke seçili acaba.

 5. bekir dedi ki:

  çok teşekürler başaralı bir çalışma olmuş ama linkler ölmüş acaba yenileyebiliri misiniz?

 6. FERDAN dedi ki:

  LG 42LM620S İÇİN VAR KANAL LİSTESİ,

 7. serhat dedi ki:

  Elinize sağlık ama benim diseqc a da turksat olduğu ve sizin listenizde diseqc b secili olduğundan liste tvme uymadı malesef

 8. kerim dedi ki:

  hocam UB830V için yapamıyorum, yardımcı olur musunuz

 9. Yusuf Kılınç dedi ki:

  merhaba,

  geçen aylarda kanal sıralamasını bende hazırlayıp servis kumandası ile yüklemiştim ama dsmart sıralaması yine bozulmuş, en yeni haliyle yakında çıkan bir güncel dsmart kanal listesi var mıdır ?

  LM660S için tabii.

  • Dağhan dedi ki:

   Yeni sıralamayı bu hafta hazırladık. Kalan düzenlemeleri bitirip, önümüzdeki hafta içinde yayınlamayı düşünüyoruz.

 10. hasret atıcı dedi ki:

  LA740S için dsmart sıralaması varmı yardımcı olurmusunuz

  • hasret atıcı dedi ki:

   Dağhan Bey Banada Yardımcı Olurmusunuz LA740S Selemlare Saygılar

 11. Baran dedi ki:

  Daghan bey merhaba
  Yeni kanal sıralamnızı yükleyecek misiniz? Tesekkurler

 12. Okan dedi ki:

  ben tüm dedikleirnizi okudum ve sizin düzenlemiş olduğunuz dosyayı indirdim usbye aktardım onu da teleziyona korpyalama sırasında yayın ülkesi ayarı farklı diye bir hata aldım ve koplayama gerçekleşmedi nasıl düzeltebilirim. çok teşekkürler emeğiniz için.

 13. mehmet dedi ki:

  iyi geceler dağhan bey gerçekten müthiş bir çalışma olmuş
  bende sonunda yaptım kanal listesi sıralandı dsmart olarak ama sinyal yok diyor hiç bir kana göstermiyor apartmanda merkezi sistem var bundan kaynaklı bir sıkıntı olabilirmi teşekkürler

  • Dağhan dedi ki:

   Uydu ayarlarında disecq a b olarak değiştirip denenebilir. Hazır ayarlar benim uydu anten ayarıma göre olduğundan değiştirmek gerekebilir.

 14. Mehmet dedi ki:

  Disecg ayarı değiştir deyince kanallar silinecek devam edilsin mi diyor hayır dersen aynı kalıyor evet dersen bütün kanallar siliniyor D-Smart kanal listesi 2016 ile 2017 arasında bir değişiklik yoktur herhalde

 15. Mehmet dedi ki:

  Denedim bu seferde disecg girişi değişti diye bütün kanalları siliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top