Rusya’nın Telegram Mücadelesi

Tarih: 17.04.2018 12:32 | Kategori: Internet, Regülasyon | 226 gösterim

Rusya, vatandaşlarının kullandığı internet servislerine ait sunucularının, Rusya toprakları içinde barındırılması konusundaki ısrarlarına devam ediyor. Rusya tarafından yapılan içerik kontrol talebine karşılık verenler servislerini kesintisiz olarak Rus vatandaşlarına sunmaya devam edebiliyor. Rusya her geçen gün talebin kapsamını genişletiyor. E-ticaret, ödeme sistemleri, sosyal medya siteleri dışında bireylerin kişisel mesajlaşma programları için de Rus hükümeti erişim talep ediyor.

Rusya, son olarak uçtan uca şifreleme yöntemi ile hizmet veren Telegram’a yaptığı talepte, mesajlaşma programına ait anahtarların kendilerine verilmesini talep etti. Telegram ise bu talebe karşılık yaptığı açıklamada; insanların özgürce haberleşme özgürlüğü olduğu ayrıca istenen anahtarlara kendilerinin de sahip olmadığını bildirdi.”

Talebin karşılanmaması üzerine Rusya, 13 Nisan’da Telegram websitesine erişimi engelledi. 16 Nisan’da ise mesajlaşma programının iletişim için kullandığı sunuculara ait IP adreslerine engelleme getirdi.

Rusya’da popüler olan Telegram’a yapılan engelleme sonrasında genellikle teknik bilgisi yüksek kullanıcılar tarafından kullanılan Telegram için alternatif bağlantı yöntemleri geliştirildi. VPN ve Socks5 proxy bağlantıları ile tekrar aktif olan Rus kullanıcıların sayısı artınca bu sefer Rusya, VPN ve proxy servisleri için kullanılan IP adreslerini engelledi.

Ücretsiz VPN ve socks5 proxy hizmetlerinin sağlanması amacı ile kullanılan Amazon Cloud ve Google Cloud servisine ait tüm IP adresleri engellendi.

Engellenen IP adresleri aşağıdaki şekilde listelendi:

AMAZON
52.58.0.0/15
18.196.0.0/15
18.194.0.0/15
18.184.0.0/15
35.156.0.0/14

GOOGLE CLOUD
35.192.0.0/12

Yapılan bu engelleme sonrası ilgili bulut teknolojilerini kullanan diğer servisleri de durumdan etkilenir hale geldi.

Avrupa, orta doğu ve orta asya üzerinde 70’ten fazla ülkenin ip adreslerinin organizasyonu ve tahsisini gerçekleştiren RIPE e-posta tartışma grubuna konu hakkında düşüncelerini ve yukarıdaki teknik bilgileri aktaran bir katılımcı (Juri) şu yorumları iletti:

“Yaşanan bu durumun hiçbir ülkede hoş karşılanacağını sanmıyorum. Biliyorum, bu tip konularda (internet özgürlüğü) bir fikir birliğine varmak kolay değil. Ama herkesin yaşanan bu durum hakkında tekrar düşünmesini istiyorum.

RIPE ve RIPE üyeleri olarak internetin istikrarından, güvenliğinden ve interneti daha iyi hale getirmekten yana sorumluluğumuz bulunuyor. RIPE topluluğunun normal internet kullanıcılarını ülke yönetiminin aldığı gayri meşru, irrasyonel ve kötü kararlardan nasıl koruyacağımız konusunda düşünmesini istiyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top