Verimerkezi (Datacenter) Kavramı

Tarih: 19.05.2012 07:22 | Kategori: Veri Merkezi | 213 gösterim

Ingilizce Datacenter, Türkçe makul (akla uygun) karşılığı ile Veri Merkezi internetin en büyük özelliği olan bilgiye kolay ulaşım (bilginin depolanması) için olmazsa olmaz bir kavram.

Sunucuların (Server) barındırıldığı, sunucu oteli olarak da özetlenebilecek bu ortamları oldukça basitçe tanımlamaya çalışalım.

“Internet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır.”

Bu ağı, trenyolu ağına benzetmek çokta yanlış olmaz. Ulaşmak istediğiniz yerlere daha önceden döşenmiş raylar üzerinden ilerlediğinizi, belirli noktalardaki makaslar ilede yönünüzü değiştirebildiğinizi düşünün. Diğerleri ile karşılaşmak için öncelikle bir trene (Bilgisayar), döşenmiş bir ray sistemine (Internet erişimi) ihtiyacınız var.

İnternette P2P kavramı

Hızlı/Son model bir tren, iyi döşenmiş bir ray sistemine sahip olduğumuzu düşünelim. Bu durumda artık özgürce diğer trenlerle bağlantı sağlayabiliyoruz. Bu buluşmalar bir saat tarih doğrultusunda olabiliyor, birçok bilgiye ulaşmak için, birçok trenle bağlantılar kurmamız ve bu buluşmalarda zamanlamayı (Timing) iyi ayarlamamız gerekiyor.

Eğer zamanlamayı ayarlayamazsak diğer treni yakalayamıyoruz.

Keşke bu bilgiler tren yolları kenarlarında kurulmuş istasyonlarda olsa, dilediğimiz zaman dilediğimiz istasyona gitsek ve 7/24 bu istasyonlardan bilgileri trenimize yükleyebilsek, elimizdeki bilgileride bu istasyonlara bırakıp diğerlerinin bu bilgilere kolayca ulaşmasını sağlayabilsek…

Ve işte depolama ve zaman sorunu olmaksınız her daim veriye ulaşılabilmesi için trenleri birbirine bağlayan rayların kenarında kurulmuş bu istasyonlara Verimerkezi diyoruz.

Verimerkezi neden bu kadar önemli?
İnternetin oluşumu sonrası hemen bir ihtiyaç haline gelen verimerkezi olgusu son kullanıcı tarafından çokta bilinip düşünülmesede sistemin düzgün işleyebilmesi için olmazsa olmaz bir sistem bileşeni. Sistemin tüm içeriğinin depolandığı (Content) olmadan bir internet bağlantısı sahibi olmak son kullanıcı için çokta eğlenceli olmasa gerek? İnternete bağlı olduğunuzu ama dilediğiniz an dilediğiniz sayıda video izleyemediğinizi, müzik dinleyemediğinizi, bilgiye ulaşmak için sadece diğerlerinin numaralarını bilmek zorunda olduğunuzu ve onların  arşivleri kadar yeni bilgiden istifade ettiğinizi düşünün.

Daha hızlı internet için daha hızlı bağlantı yeterli mi?
Yukarıdaki tren yolu benzetmemizden devam edersek, verimerkezi istasyonuna bağlanan kullanıcının hızlı bir trene ve rahat işleyen bir tren yoluna sahip olması önemli, ancak bu hızlı trenlere bilgi yetiştirecek istasyonunda toplam tren sayısı ile orantılı olarak bir o kadar yüksek kapasiteye sahip olması gerektiği çok açık. Dar-yavaş bir  istasyona onlarca hızlı tren giremeyeceğine göre bu noktada internet hızı hesabında verimerkezlerinin hızı direkt etkili bir değişken haline gelecektir.

Bunlarda Var:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

« »

Scroll to top