BTK açıkladı: “Birçok şirket yükümlülüklerini yerine getirmiyor”

Tarih: 11.06.2016 18:00 | Kategori: Regülasyon | 754 gösterim

Son dönemde internet servis sağlayıcı ve sabit telefon operatörlerine yönelik yapılan lisans iptalleri konusunda bilgilendirme yapmıştık.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU tarafından yapılan bu iptallere yönelik basın açıklaması aşağıdaki şekilde oldu:

Ülkemizde elektronik haberleşme hizmetleri kapsamında (internet hizmetlerinden uydu veya sabit-mobil telefon hizmetlerine kadar birçok alanda) hizmet vermek isteyen şirketler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yetkilendirilerek hizmet verme imkânı bulmaktadır.

Yetkilendirme Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler
Mevcut durumda, birçok şirketin yetkilendirme aldıkları halde yıllardır hiçbir hizmet sunmadıkları, yılsonu bilançolarında “sıfır” gelir beyan ettikleri ve yapılan denetimlerde yetkilendirme aldıkları halde çok temel sorumluluklarını dahi yerine getirmedikleri görülmüştür. Örneğin; bazı şirketlerin adresinde bulunmadığı veya abonelerine karşı yükümlülüklerini gereği gibi yerine getirmedikleri tespit edilmiştir. Şu anda yetkili yaklaşık 650 şirket bulunmakta iken bunların birçoğunun yıllardır aktif olarak hizmet vermedikleri anlaşılmaktadır.

Bu sebeple BTK olarak Yetkilendirme Yönetmeliğinde yaptığımız değişiklikle daha disiplinli ve tüketicilerin haklarını daha koruyucu önlemler alındı.

Yapılan değişikliklerle birlikte;

 • Yetkilendirilmek için makul ama belirli bir sermaye gücü aranmaktadır. Bu sayede şirketlerin abonelerini mağdur ederek piyasadan çekilmeleri ya da maddi güçsüzlükten devlet kurumlarına karşı sorumluluklarını yerine getirememeleri önleniyor. Yetki verilmeden önce işletmecilerin yerlerinde inceleme yapılıp şartlara uygunlukları denetleniyor. Tüketicilerin mağdur olmamaları ve sorunlarını daha kolay aktarabilmeleri için yetkilendirilen işletmecilerin ücretsiz çağrı merkezi kurmaları zorunlu tutuluyor.
 • Haberleşme hizmetini gerçekten veren ve kurallara uygun çalışan şirketler desteklenecek ve yetkilendirilecek olup adeta kâğıt üzerinde yetkilendirmeye sahip ancak hizmet şartlarını yerine getirmeyen şirketlerin gerçekten hizmet veren şirketlerden ayrıştırılmaları sağlanıyor.
 • Gerekli şartları taşımadıkları tespit edilen işletmecilerin yetkileri iptal ediliyor.
 • CLI düzenlemesi (Calling Line Identification- Arayan Numara Bilgisi)

  Ayrıca, Yetkilendirme Yönetmeliği ile eş zamanlı yürürlüğe giren arayan numara bilgisine (CLI) ilişkin düzenleme ile SMS konusunda tüketicilerin duyduğu rahatsızlıkları azaltmaya yönelik çok önemli düzenlemeler yapıldı.

  • SMS ile ilgili kurguyu anlatmak burada düzenlemenin anlaşılması için faydalı olacaktır. Mevcut olarak kamuoyunda sadece Turkcell, Avea, Vodafone ve Türk Telekom şirketlerinin SMS hizmeti verdiği kanısı yaygın olmakla beraber (bu şirketlerin SMS hizmeti ile benzer şekilde) BTK’nın yetkilendirdiği Sabit Telefon Hizmeti (STH) ve Sanal Mobil Şebeke Hizmeti (SMŞH) yetkilendirmesine sahip 259 yetkilendirilmiş işletmeci SMS gönderme işinin teknik kısmını yapabilmektedir. Bu şirketlerden bir kısmının yıllardır hiçbir hizmeti vermedikleri, bir kısmının kurumumuza beyan ettikleri adreslerde bile bulunamadığı tespit edildi. Ticari tanıtım SMSlerinin bir kısmı bu STH ve SMŞH işletmecilerinin aboneleri (ticari şirketler) tarafından gönderiliyor ve bu SMSler cep telefonlarımıza Turkcell, Avea ve Vodafone üzerinden sonlandırılarak aboneye iletiliyor. Dolayısı ile yetkilendirmeye ilişkin yeni kurallar SMS sektörü için de özellikle gönderici açısından bir disiplin getiriyor ve istenmeyen SMS’lerin kaynağının tespitini kolaylaştırıyor.
  • Sektörün saygınlığı açısından belirli bir standarta sahip olarak hizmet vermek bir zorunluluk haline getirilirken, bu standartlara uyumu sağlamayacak şirketlerin de ayrıştırılmaları sağlanıyor.
  • Ayrıca bunun dışında SMS’e özel çok önemli değişiklikler yapıldı. Düzenlemede geçiş süreci sonunda, artık başkasının markası veya adı ile veya slogan ile SMS başlığı olarak kullanılamayacak. “sigorta” “banka” “kargo” gibi başlıklara sahip ama kimin gönderdiği anlaşılmayan, hatta çoğu zaman bir bankanın adını taşıyan dolandırıcılık maksatlı olan SMSler gönderilemeyecek. Herkes sadece kendi adı, unvanı veya markası ile SMS atabilecek. Bu unvanların gönderene ait olduğunu ispatlayıcı belge İşletmeci tarafından soracak.

  • İzinsiz ticari SMSlerde en büyük sorunlardan biri SMS’i gönderen şirketin (abonenin) tespitidir. SMS’i gönderenin tespiti için ilk önce SMS’i teknik olarak gönderen (STH veya SMŞH) şirketinin hangisi olduğunu bulmak sonra da bunun üzerinden SMS’i atan aboneyi tespit gerekiyor. Yeni düzenleme ile başlıklı SMSlerin (gönderenin numarası yerine bir isim, unvan bulunan SMS) sonuna SMS’i başlatanın hangi şirket olduğunun kolaylıkla anlaşılmasını sağlayan bir kod eklenecek.
  • Şikayet halinde, bu kod ile SMS’i yollayan işletmeci mesajın içeriğinden anlaşılabilecek.
  • Bunun sonucunda da gerekli cezalar ilgili kurumlar tarafından daha etkin bir şekilde kesilebilecek.
  • İşletmecilerin sistemlerini bu düzenlemeye göre uyumlaştırabilmeleri için 6 ay süre tanındı.

   Bunlarda Var:

   3 Yorum

   1. Mert Atakan Cenikut dedi ki:

    Dağhan abi şimdi anlamadım, Bizim gibi normal hizmet veren VPS Hosting firmalarıda Anonim Şirketi olmak zorun da mı? YS belge kalktı sanırım ne yapmamız gerekiyor abi?

    • Dağhan dedi ki:

     “Yer sağlayıcı belgesi” şeklinde bir izin belgesi hiçbir zaman olmadı. Bu belge bir bildirim aracıydı. Bu haber ise internet servis sağlayıcılar için geçerli bir konu bu açıdan hosting sağlayıcılarını etkilemiyor.

   2. Mert Atakan Cenikut dedi ki:

    Cevabınız için çok teşekkür ederim, şimdi anladım. Hayırlı trafikler Dağhan abi.

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

   « »

  Scroll to top